Artykuł sponsorowany

Instalacje elektryczne - domowy prąd pod kontrolą.

Instalacje elektryczne - domowy prąd pod kontrolą.

Energia elektryczna to jedno z najważniejszych mediów naszych domach oraz mieszkaniach. Z jednej strony przyjazna i niezbędna w codziennym życiu, potrafi być bardzo niebezpieczna, grożąc porażeniami lub pożarem. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie i wykonane instalacji elektrycznej, w taki sposób aby była ona bezpieczna, nawet jeśli korzystający z niej mieszkańcy, zachowują się w sposób niewłaściwy.

Krok po kroku

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna to nie tylko dobrze ułożona od strony technicznej, ale także dostosowana do potrzeb mieszkańców. Przede wszystkim powinna być ona prawidłowo rozplanowana i zaprojektowana z uwzględnieniem, zarówno obowiązujących przepisów, jak i bezpieczeństwa oraz komfortu osób z niej korzystających, a także taka, którą będzie można rozbudować zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wewnętrznych pomieszczeniach. Dlatego też wszelkie prace - od projektu aż po montaż końcowych punktów świetlnych, włączników i gniazd, powinny być wykonywane przez specjalistów, takich jak Robert Janowski Usługi Ogrodnicze i Instalacyjne, posiadających niezbędną wiedzę i uprawnienia. Podstawową i najistotniejszą rzeczą jest dobry oraz solidny projekt instalacji elektrycznej. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby klient mógł zdefiniować swoje potrzeby. Te najważniejsze to m.in. planowana liczba źródeł światła w każdym pomieszczeniu, a także sprzętu (AGD i RTV), który chcemy w nim umieścić. Dobrze także, miarę możliwości, rozplanować ułożenie mebli w pokojach, kuchni, łazience lub innych pomieszczeniach, łóżka, biurka do pracy i nauki, miejsce na telewizor. Warto uwzględnić również drugą opcję usytuowania na wypadek ewentualnego przemeblowania. W łazience warto zachować odpowiednią odległość gniazdek od urządzeń sanitarnych, np. wanny czy umywalki, a w kuchni od zlewozmywaka lub kuchenki. W ten sposób pracujący nad instalacją elektryk będzie mógł w prawidłowy i ergonomiczny sposób zaprojektować całą infrastrukturę. Projekt instalacji elektrycznej składa się z części opisowej i rysunkowej. Znajdziemy w nim między innymi informacje, w jaki sposób budynek zostanie podłączony do sieci elektroenergetycznej, z ilu obwodów zostanie wykonana instalacja oraz jakie zabezpieczenia przewidziano w rozdzielnicy elektrycznej.

Podstawowe elementy instalacji elektrycznej

Kompleksowe wykonanie instalacji elektrycznej wymaga od fachowca połączenia ze sobą wielu różnych elementów. Jednym z najważniejszych jest tablica rozdzielcza, czyli skrzynka z zamontowanymi w jej wnętrzu bezpiecznikami, wyłącznikami, przekaźnikami i inną aparaturą nadzorującą oraz zapewniającą bezpieczeństwo całej infrastruktury. Umożliwia ona także podział systemu na obwody elektryczne. Kolejnym elementem są odpowiednio dobrane przewody elektryczne, które dobiera się w zależności od przewidywanego obciążenia, rodzaju pomieszczenia, konstrukcji samego budynku, a także sposobu ich ułożenia. Poszczególne ich rodzaje różnią się budową i materiałem żyły przewodzącej (najczęściej miedziane) oraz izolacji. Przewodów, ze względu na niebezpieczeństwo zalania, nie wolno układać poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Nie mogą się także stykać z rurami gazowymi. Ostatnimi elementami instalacji są oprawy świetlne, gniazdka i włączniki. Instalacja elektryczna w domu jest w pełni bezpieczna, ale tylko wtedy, kiedy zbudowana jest z odpowiednio dobranych elementów i wykonana przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tego typu pracach.   

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz