Artykuł sponsorowany

Informatyka śledcza – czym się zajmuje i gdzie znajduje zastosowanie?

Informatyka śledcza – czym się zajmuje i gdzie znajduje zastosowanie?

Nowoczesne technologie stanowią niecenione narzędzie dla organów ścigania. W obszarze dostarczania elektronicznych dowodów i odzyskiwania danych wykorzystywana jest informatyka śledcza, blisko spokrewniona z kryminalistyką. Stosuje się w niej rozwiązania techniczne, które są zgodne z obowiązującym w danym państwie prawem. Raport sporządzony przez doświadczonego informatyka śledczego może stanowić dowód w sprawie sądowej.

Czym jest informatyka śledcza?

Zadaniem informatyki śledczej jest odszukiwanie i dostarczanie elektronicznych dowodów na popełnienie przestępstwa. W tym celu zabezpiecza się i przeszukuje urządzenia elektroniczne, na których ukryte są dowody nadużyć. Dane znajdujące się na urządzeniach elektronicznych wykorzystywanych przez nas na co dzień zawierają szczegółowe informacje o lokalizacji urządzenia w danym czasie oraz rodzaju aktywności, jaka została podjęta z jego udziałem. Trzeba zaznaczyć, że informacje te nie są dostępne dla użytkownika urządzenia czy administratora systemu. Do ich uzyskania niezbędny jest profesjonalny sprzęt oraz wiedza i doświadczenie wykwalifikowanego informatyka.

Usługi z zakresu informatyki śledczej świadczy m.in. firma Elma, która swoją siedzibę ma w Warszawie. Warto zapoznać się z jej ofertą. Firma posiada profesjonalny sprzęt i oprogramowanie, dzięki czemu może podjąć się ekspertyzy urządzeń elektronicznych i kart SIM oraz odzyskać zakodowane na nich dane i pliki.

Zastosowanie informatyki śledczej

Informatyka śledcza znajduje zastosowanie przede wszystkim w śledzeniu i udowadnianiu przestępstw gospodarczych oraz w sprawach kryminalnych. Dzięki nowoczesnym technikom specjaliści potrafią znaleźć na urządzeniach elektronicznych dowody na kradzież lub niszczenie danych, defraudację pieniędzy, przekazywanie poufnych danych czy działania na czyjąś niekorzyść (np. pracodawcy). Informatyka śledcza umożliwia udowodnienie różnego rodzaju przestępstw, m.in. łamanie praw autorskich czy kradzież i użycie danych osobowych. Jest również nieoceniona w sprawach kryminalnych, jak handel substancjami odurzającymi, pedofilia czy terroryzm.

Na czym polega informatyka śledcza?

Czynności związane z informatyką śledczą składają się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na zebraniu danych z dostępnych urządzeń i nośników oraz przygotowanie ich kopii, na których będą pracować specjaliści, a oryginały zostaną zabezpieczone. Kolejnym krokiem jest selekcja danych – odrzuca się nieistotne pliki systemowe, zdublowane czy dane niepotrzebnych aplikacji. Następnie informatycy śledczy przystępują do analizy zebranych danych pod kątem prowadzonej sprawy. Ostatnim etapem jest sporządzenie szczegółowego raportu, który może stanowić materiał dowodowy w sądzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz