Artykuł sponsorowany

Implanty zębowe — dla kogo są przeznaczone?

Implanty zębowe — dla kogo są przeznaczone?

Implanty zębowe to sztuczne zamienniki korzeni zębów, których zadaniem jest połączenie się z kością w taki sposób, by następnie móc rozpocząć zabiegi protetyczne. Na późniejszym etapie leczenia na implant zakładana jest np. korona porcelanowa, most lub proteza. Jest to rozwiązanie często stosowane u pacjentów odwiedzających gabinet stomatologiczny, gdyż nie tylko przywraca piękny uśmiech, ale i jest sposobem na zdrowie. Kiedy warto zastosować implanty i dla kogo będą dobre?

Implanty zębowe: Skuteczny sposób na jeden lub kilka ubytków np. po ekstrakcji

Implanty zębowe często stosowane są u osób, u których pojawił się pojedynczy ubytek zęba. Niezależnie od przyczyny jego powstania (np. ekstrakcja zęba, uraz, choroby miejscowe lub ogólne), stomatolog rozpoczyna leczenie implantologiczne, które polega na wkręceniu tytanowej śruby bezpośrednio w miejsce ubytku. Tym sposobem, w szczęce pojawia się imitacja korzenia, na który następnie można nałożyć np. koronę. Warto podkreślić, że implant wykonany jest z materiałów, które umożliwiają jego zrośnięcie się z kością, przez co może pozostać z pacjentem na całe życie. Ponadto, jego istotną zaletą jest również fakt, że leczenie możliwe jest bez ingerowania w zęby sąsiadujące. Implanty zębowe mogą stanowić również podstawę dla kilku zębów, dlatego sprawdzają się także u osób, które utraciły je np. w wyniku wybicia lub wykruszenia. Dentysta wówczas wszczepia jeden implant, na którym mocuje most składający się z kilku koron.  W ten sposób nie trzeba naruszać (np. szlifować) zdrowych zębów, które w tradycyjnych rozwiązaniach stanowią podparcie.

Czy implanty zębowe są wskazane u osób, które nie mają całych łuków zębowych?

Gabinet stomatologiczny (np. Klinika Dentystyczna Milcarz z Łukowa) powinny odwiedzić także osoby, którym zależy na uzupełnieniu całych łuków zębowych. Implanty zębowe mogą być również stabilizatorami protez – w takich przypadkach mocuje się np. 4 tytanowe śruby na górze i 5 na dole, a następnie nakłada się na nie stałe, sztuczne zęby. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odkształceń, wypadania protezy oraz podrażnień. Implanty stosuje się także na protezy ruchome – w takich przypadkach wystarczą tylko 2 implanty w żuchwie i 4 w szczęce. Mimo, że proteza jest wyciągana np. na noc, to dzięki implantom trzyma się podczas noszenia znacznie lepiej niż tradycyjna proteza.

Stomatolog i implanty: Kiedy najlepiej skorzystać z leczenia implantologicznego?

Odwiedzając gabinet dentystyczny przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, stomatolog ocenia stan dziąseł, przyzębia oraz jakość kości szczęki. Warto podkreślić, że leczenie implantologiczne możliwe jest tylko wtedy, gdy nie doszło do zaniku tkanki kostnej – w takich przypadkach może być ono niemożliwe lub będzie wymagało odbudowy kości. Dlatego też, aby nie doprowadzić do procesu zaniku kości, który rozpoczyna się już 3 miesiące po ekstrakcji zęba, warto rozpocząć leczenie jak najwcześniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz