Artykuł sponsorowany

Implanty zębowe. Co warto o nich wiedzieć?

Implanty zębowe. Co warto o nich wiedzieć?

Problem ubytków w uzębieniu dotyczy nie tylko osób starszych. Często w wyniku urazów mechanicznych lub chorób utrata zębów dotyka młodych ludzi. Również wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, najlepszym rozwiązaniem może się okazać ekstrakcja zęba, a następnie uzupełnienie luki implantem. Dowiedz się więcej o implantologii i jej znaczeniu dla pacjenta.

Implanty umożliwiają estetyczne i solidne wypełnienie luk, które powstały w wyniku utraty zębów. Tego typu ubytki są nie tylko nieestetyczne, ale też powodują znaczny dyskomfort
przy wykonywaniu codziennych czynności. Mogą też prowadzić do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku czy deformacji układu ust i policzków.

Jak wygląda leczenie implantologiczne?

Implanty zębowe są obecnie najczęściej produkowane ze stopów tytanu, a po założeniu praktycznie nie różnią się wyglądem i zachowaniem od zębów naturalnych. Stomatolog po dokonaniu oceny stanu uzębienia oraz skali problemu kieruje pacjenta na RTG. Po wykonaniu badania pantomograficznego może on zaplanować dalsze leczenie i umieścić implant w kości. Dzięki takiemu wszczepieniu dochodzi do osteointegracji, czyli ustanowienia stałego połączenia.

Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, nie powoduje u pacjenta bólu ani dyskomfortu. Lekarz instruuje na temat dalszej higieny i środków ostrożności. Na tak przygotowanej powierzchni w późniejszym czasie można wykonać protezę, most lub koronę.

Kiedy zakłada się implanty?

Założenie implantów rozwiązuje wiele problemów. Leczenie implantologiczne może obejmować pojedyncze lub większe ubytki. Najczęściej są one spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, wadami zgryzu, tłoczeniem się zębów, uszkodzeniami mechanicznymi lub chorobami. Nie warto zwlekać z odwiedzeniem specjalisty, np. z Jardent w Ostrowie lub Iławie. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na odzyskanie pięknego uśmiechu. Jeżeli ubytek utrzymuje się zbyt długo, może prowadzić do nieodwracalnych deformacji, a nawet zaniku tkanki kostnej. Konieczność jej późniejszej odbudowy znacznie wydłuża proces leczenia. Innym efektem braków w uzębieniu jest przejęcie funkcji utraconego zęba przez inne, co z kolei prowadzi do przeciążeń.

Pomimo tego, że wszczepienie implantu jest zabiegiem bezpiecznym, nie zawsze może być wykonane. Wśród przeciwwskazań do podjęcia leczenia implantologicznego wymienia się:

  • ogólny zły stan zdrowia,
  • kości w złej kondycji,
  • stany zapalne,
  • zanik tkanki kostnej.

Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podejmuje stomatolog prowadzący. Implanty być stosowane bez względu na wiek, również u osób, które cierpią z powodu paradontozy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz