Materiał Partnera

Ile zapłacisz za pochówek i czym jest pogrzeb bezgotówkowy?

Ile zapłacisz za pochówek i czym jest pogrzeb bezgotówkowy?
Zorganizowanie pogrzebu to nie tylko ogrom formalności, ale także spory wydatek, który spada na barki najbliższych. Wiele osób obawia się wysokich opłat, związanych z opłaceniem ceremonii, a także niezbędnych akcesoriów pogrzebowych. Należy jednak pamiętać, że pochówek wcale nie musi być drogi! Ile kosztuje pogrzeb i w jaki sposób można uzyskać zasiłek?

Ile kosztuje pogrzeb?

Podczas organizacji pogrzebu bliskiej osoby wiele osób obawia się nie tylko o formalności, ale także wysokie opłaty. Koszty pochówku nie ją jednak narzucone z góry i wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie zaplanowany. Wybierając tańsze rozwiązania, można zorganizować niedrogi, ale nadal uroczysty pochówek. Ważne jest znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który na pierwszym miejscu stawia dobro klienta i jest w stanie doradzić oraz dopasować ofertę do posiadanego przez niego budżetu.

W koszty pogrzebu wlicza się opłaty za:

  • ceremonię (usługi księdza lub mistrza ceremonii);
  • trumnę  w przypadku pochówku tradycyjnego;
  • kremację zwłok oraz urnę;
  • akcesoria pogrzebowe;
  • przygotowanie zwłok i odzież pogrzebową;
  • wiązanki i inne dekoracje pogrzebowe.

Pogrzeb bezgotówkowy – na czym polega?

Popularną usługą świadczoną przez nowoczesne zakłady pogrzebowe jest pogrzeb bezgotówkowy. Polega na kredytowaniu pochówku w ramach ZUS lub KRUS i umożliwia rozliczenie różnicy między wysokością pogrzebu a zasiłkiem pogrzebowym. Opcję tą umożliwia między innymi cieszący się doskonałą opinią Zakład Pogrzebowy Anubis, którego główna siedziba znajduje się we Wrocławiu i zajmuje się zarówno pochówkiem świeckim, jak i wyznaniowym.

Zasiłek pogrzebowy

Dla osób, które nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na organizację pogrzebu, dużym odciążeniem jest zasiłek pogrzebowy. Przysługuje on jednak wyłącznie:

  • ubezpieczonemu, czyli osobie, która podlega ubezpieczeniu rentowemu i emerytalnemu;
  • świadczeniobiorcy, który w dniu śmierci nie miał ustalonego prawa do emerytury, lecz spełnia warunki do uzyskania;
  • członkowi rodziny ubezpieczonego lub świadczeniobiorcy.

Zasiłek pogrzebowy wynosi 200% przeciętnego wynagrodzenia i jest to wartość zryczałtowana. Nie zawsze kwota ta starcza, aby pokryć koszty pogrzebu, szczególnie wtedy, kiedy rodzina wybiera bardziej ekskluzywne rozwiązania, aby uczcić pamięć o zmarłym. Z tego powodu, wiele osób w trosce o najbliższych decyduje się na wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, gwarantującej wypłacenie dodatkowych świadczeń po śmierci osoby ubezpieczonej. W roku 2019 wysokość zasiłku wynosi około 4000 PLN, co w zupełności pokrywa koszt tradycyjnego, skromnego pogrzebu.

Opracowanie:
Wrocław, Szpacza 32-34
tel. 723 030 303
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz