Materiał Partnera

Holowanie – samodzielne czy z pomocą drogową?

Holowanie – samodzielne czy z pomocą drogową?

Awarie samochodów nie są rzadkością, a kiedy pojawi się problem, który uniemożliwia dalszą jazdę, jedynym sposobem na jego rozwiązanie jest holowanie. Przepisy drogowe ściśle określają jego warunki, dlatego warto je poznać zanim zdecydujemy – wezwać znajomego czy pomoc drogową.

Holowanie w zgodzie z prawem o ruchu drogowym

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, kiedy konieczne będzie holowanie, jest sprawdzenie, czy nasz pojazd ma nadal sprawny układ kierowniczy, hamulcowy i światła. To podstawowy warunek, jaki narzuca kierowcy 31. artykuł Kodeksu drogowego. Kolejny warunek, tym razem techniczny, to posiadanie odpowiedniego mocowania w samochodzie, które pozwala zaczepić linę holowniczą. Nie wszystkie pojazdy posiadają haki holownicze, dlatego nie każdy z nich może być przetransportowany w tradycyjny sposób. Lina do holowania powinna mieć od 4 do 6 m długości, a dodatkowym wymogiem jest oznaczenie jej za pomocą żółtej lub czerwonej chorągiewki, która zapobiegnie przejazdowi innego pojazdu pomiędzy połączonymi samochodami podczas ich ewentualnego postoju. Holując samochód nie można rozwijać większej prędkości niż 30 km/h w terenie zabudowanym i 50km/h w terenie niezabudowanym. Kierowca holujący ma obowiązek jechać z włączonymi światłami mijania, a pojazd holowany z tyłu po lewej stronie musi posiadać trójkąt odblaskowy.

Umiejętności równie ważne

Podczas holowania pojazdu bardzo ważne jest doświadczenie kierowcy, szczególnie gdy pojazd trzeba przetransportować przez strefę miejską o większym natężeniu ruchu. Oczywistym jest, że kierowcy powinni wybierać możliwie najspokojniejsze przejazdy, unikać ulic zakorkowanych, dużych skrzyżowań, a całkowicie niedozwolone jest holowanie po autostradzie. Nie zawsze jednak można uniknąć obecności innych na drodze, dlatego konieczne jest duże skupienie i przede wszystkim dobra umiejętność jazdy. Największym problemem podczas holowania jest płynne ruszanie i zatrzymywanie samochodów. Intensywne szarpnięcia mogą spowodować, że pojazd na holu siłą ciężkości będzie się poruszał do przodu, doprowadzając do kolizji z pojazdem holującym. Takie sytuacje prowadzą też do zerwania liny holowniczej i utraty kontroli nad pojazdem holowanym. Z tego powodu ważne jest skoncentrowanie się kierowcy holowanego pojazdu oraz jego sprawne hamulce.

Autoholowanie – recepta na każdą awarię

Holowanie uszkodzonego samochodu wcale nie jest tak proste, jak wydaje się wielu młodym kierowcom. Problemy mogą mieć również ci doświadczeni, którzy znaleźli się w takiej sytuacji po raz pierwszy w życiu. Z tego powodu o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z autoholowania. Jeśli nie mamy pewności co do naszych umiejętności lub sprawności pojazdu, lepiej zrezygnować z próby samodzielnego transportu i powierzyć to zadanie firmie świadczącej usługi w zakresie pomocy drogowej. Luk-Pol. L. Plich to jedna z takich firm, wyposażona w odpowiedni sprzęt niezbędny do przewiezienia uszkodzonego pojazdu, wówczas gdy nie może on uczestniczyć w ruchu drogowym. Do transportu takich samochodów służą specjalne lawety, a pracownicy nie tylko mają odpowiednie doświadczenie, ale też znają przepisy drogowe i potrafią na miejscu oceniać i rozwiązywać problematyczne sytuacje. Niski koszt autoholowania oraz szybkie wykonanie usługi z pewnością równoważą koszty związane z pomocą sąsiedzką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz