Materiał Partnera

Historia mebli kolonialnych

Historia mebli kolonialnych

Meble kolonialne już od wielu lat zdobywają sobie w naszym kraju coraz większe grono miłośników. Niezwykle stylowy wygląd, piękne ciemne drewno, masywna konstrukcja oraz funkcjonalność – to tylko niektóre z elementów, które sprawiają, że meble te można z powodzeniem stosować we wnętrzach urządzonych w bardzo różnorodnym stylu. Meble kolonialne mogą bowiem być stosowane zarówno jako dominująca część aranżacji wnętrza, jak i jako ciekawy dodatek. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś skąd pochodzi „styl kolonialny” w meblarstwie?

Europejskie kolonie

Meble, które dziś określamy mianem „stylu kolonialnego” wywodzą się z okresu kolonizacji rejonów Azji oraz Afryki. Sam termin powstał w XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych, ale to właśnie Europejczycy byli prekursorami w tej dziedzinie. Początek wytwarzania mebli kolonialny jest związany z faktem, że koloniści z ówczesnych potęg kolonizacyjnych, takich jak Hiszpania, Anglia, Francja, Holandia czy Portugalia osadzając się na zajętych terenach w Afryce, Indonezji, a przede wszystkim w Indiach, zabierali ze sobą meble wytworzone w Europie. Po pewnym czasie jednak okazywało się, że meble te całkowicie się nie sprawdzały w nowych, tropikalnych warunkach i bardzo szybko ulegały zniszczeniu. Szukając rozwiązania tego problemu, koloniści zaczęli budować nowe meble, na które budulcem stawały się rosnące na zajmowanych terenach miejscowe gatunki drzew. W ten sposób powstały meble, które dziś określamy mianem: meble kolonialne.

Mnogość stylów mebli kolonialnych

Dziś meble kolonialne kojarzymy przede wszystkim z meblami wykonywanymi w Indiach. I słusznie, bowiem właśnie w tym kraju powstaje najwięcej sprzedawanych dziś na zachodzie mebli. Musimy jednak wiedzieć, że indyjskie meble kolonialne również różnią się pomiędzy sobą i jest to jeden z elementów, który sprawia, że nadal, mimo upływu wieków, są tak bardzo popularne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu z meblami kolonialnymi RamadanRóżnice w meblach kolonialnych biorą się z zaczerpniętych wzorców. Kolonizatorzy z różnych krajów przywozili bowiem ze sobą różne meble, które były popularne w ich macierzystych krajach. Istniał więc kolonialny styl angielski, kolonialny styl francuski, kolonialny styl holenderski, hiszpański, niemiecki itd. Bez względu jednak na to z jakich mebli czerpano wzorce, wszystkie wytwarzane meble łączyły, i łączą do dzisiaj, europejska funkcjonalność z orientalnym wzornictwem oraz trwałością drewna egzotycznego. Dzięki temu przez tyle lat meble te nie tracą nic a nic na popularności.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz