Artykuł sponsorowany

Haki holownicze – odkrywamy nowe możliwości naszego auta.

Haki holownicze – odkrywamy nowe możliwości naszego auta.

Hak do holowania to część, która nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Niemniej jednak szeroki wachlarz nowych możliwości jakie zyskujemy, decydując się na montaż tego elementu w naszym pojeździe, sprawia że z roku na rok rośnie grono jego użytkowników. Warto przy tym pamiętać, że hak hakowi nierówny, dlatego też w kwestii najlepszego dla nas rozwiązania i jego montażu warto skontaktować się z doświadczonym  specjalistą oferującym ich sprzedaż i montaż.

Wybierz dobrze

Hak holowniczy przydaje się nie tylko wtedy gdy potrzebne jest holowanie innego kierowcy. Jego montaż jest również jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie pakowności i funkcjonalności auta. Poza możliwością ciągnięcia przyczep lub lawet możemy wykorzystać ten element do montażu różnego rodzaju bagażników na przykład na rowery. Zakupu odpowiedniego dla nas haka holowniczego warto dokonać u renomowanego sprzedawcy, na przykład w firmie Jarosława Kucyj Moto-Pol z Poznania. W chwili obecnej nie sprzedaje się już nowych samochodów osobowych wyposażonych w hak zamontowany na stałe. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej zaczep samochodowy powinien być zdejmowany. Decydując się na zakup i montaż tego elementu, powinniśmy sprawdzić czy posiada on certyfikat Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT) oraz czy ma homologację oznaczoną symbolami e20 lub E20. Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego haka samochodowego jest jego udźwig maksymalny, zwany tonażem. Informacja o nim powinna znajdować się na tabliczce znamionowej obok informacji o producencie i dacie produkcji. Przyjmuje się, że tonaż haka nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu, do którego zostanie on zamontowany. W chwili obecnej w zależności od własnych preferencji, częstotliwości użytkowania oraz parametrów pojazdu, a także naszych możliwości finansowych dostępne są następujące haki holownicze:

  • przykręcane - jego końcówka jest przykręcana śrubami schowanymi pod zderzakiem, a do jego wypięcia niezbędne są odpowiednie narzędzia.
  • wypinane (pionowo lub poziomo)- wygodne w użyciu  proste w demontażu.
  • chowane pod zderzak samochodu.

Profesjonalny montaż to bezpieczeństwo użytkowania

Montaż haków samochodowych nie należy do najprostszych i wymaga ingerencji w instalację elektryczną pojazdu. Dlatego też niewskazane jest przeprowadzenie go samodzielne. Co prawda do każdego produktu dołączona jest instrukcja obsługi oraz kompletny zestaw montażowy, niemniej jednak zazwyczaj niezbędne jest osobne dokupienie odpowiedniej wiązki elektrycznej. Jej wybór zależy przede wszystkim od sposobu wykorzystania zaczepu. W chwili obecnej standardowo dostępne są wiązki siedmiobiegunowe, stosowana do lekkich przyczep i bagażników lub trzynastobiegunowe, używane na przykład przy przyczepach kempingowych. Sam montaż zaczepu holowniczego nie oznacza jednak, że możemy od razu podpiąć przyczepę i ruszać w świat. Niezbędne jest poddanie auta dodatkowemu badaniu technicznemu, podczas którego sprawdzony zostanie zarówno hak, jak i sprawność instalacji elektrycznej. Następnie, z wynikiem badania, należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu otrzymamy odpowiednią adnotację dotyczącą montażu zaczepu.

Prawidłowy wybór i montaż haków holowniczych to gwarancja jego długoletniej i bezpiecznej eksploatacji. Warto jednak co jakiś czas udać się do serwisu w celu sprawdzenia, czy nie doszło do obluzowania poszczególnych elementów konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz