Artykuł sponsorowany

Haft ręczny – pasja, która rodzi profesjonalizm

Haft ręczny – pasja, która rodzi profesjonalizm

W dzisiejszych czasach przywykliśmy do tego, że zdecydowana większość rzeczy wykonywana jest maszynowo i na masową skalę. Jako ludzie jesteśmy też bardziej niecierpliwi. Jest jednak dziedzina, która mówiąc metaforycznie, w dalszym ciągu „zanurzona jest w przeszłości”, w czasach, gdy na zamierzony efekt trzeba było odpowiednio długo poczekać. Hafciarstwo ręczne to sztuka, która wydaje opierać się nowoczesnym trendom i dzięki temu w dalszym ciągu powstają rzeczy unikalne i z „duszą”.

Sztandar – symboliczne znaczenie i kunszt wykonania

W dawnych czas sztandary były znakiem bojowo-rozpoznawczym i służyły do komunikacji między wodzem a oddziałem. Również dzisiaj sztandar jest znakiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierz danej formacji jest obowiązany do jego obrony. Jeżeli na skutek słabości ducha bojowego jednostka utraci swój sztandar, to ulega rozformowaniu. Swoje sztandary posiadają m.in. szkoły, uczelnie, koła łowieckie, straże pożarne, związki harcerskie, straże miejskie, formacje polityczne, związki zawodowe, organizacje kościelne, organizacje społeczne, stowarzyszenia, różnego rodzaju towarzystwa, kluby sportowe czy urzędy miejskie. Można powiedzieć, że jest to fizyczny symbol danego zgromadzenia ludzi, którzy podzielają określone wartości. Wykorzystywany przeważnie w trakcie doniosłych uroczystości i wydarzeń. W naszym kręgu kulturowym przyjęło się, że sztandar jest otaczany szczególnym szacunkiem i ochroną. Z tego też powodu sam proces jego tworzenia jest specyficzny, wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, cierpliwości i perfekcji podczas pracy.

Hafciarstwo artystyczne – rzeczy wyjątkowe potrzebują czasu

Jak słusznie zauważają specjaliści z firmy Małgorzata Czarnecka Pracownia Haftu Artystycznego Hafciarstwo Ręczne, na stworzenie rzeczy unikatowych potrzeba czasu. Przykładowo, ręczny haft sztandaru zajmuje przeważnie od 3 do 7 tygodni. Czekanie opłaca się, ponieważ odbiorca otrzymuje rzecz niepowtarzalną w swoim wykonaniu i z charakterem. Warto w tym względzie przytoczyć również przykład szat liturgicznych, które zdobione są w tożsamy sposób. Podczas ceremonii religijnych zwróćmy uwagę na kunszt ich wykonania i dbałość o poszczególne detale. Decydując się na pracę polskiego rzemieślnika, tworzymy miejsca pracy, wspieramy polski biznes i sprawiamy, że w naszym kraju każdemu żyje się po prostu odrobinę lepiej. Jest to prawdziwa postawa patriotyczna, która na każdym kroku powinna być wspierana zarówno przez państwo, jak i przez obywateli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz