Materiał Partnera

Grupowe szkolenia językowe dla pracowników

Grupowe szkolenia językowe dla pracowników

Coraz większa liczba przedsiębiorców, a także zarządów instytucji publicznych, czy pozarządowych, decyduje się wysyłać swoich pracowników na grupowe szkolenia językowe. Dzisiaj stawianie na rozwój kompetencji osobistych, miękkich, a także twardych swojej kadry, jest skutecznym sposobem na wyróżnienie się wśród konkurencji. Ważne jest jednak odpowiednie zaplanowanie szkolenia językowego dla pracowników, a także podjęcie współpracy z doświadczonymi lektorami.

Szkolenia językowe długoterminowe

W przypadku szkoleń językowych dla pracowników, ważne jest odpowiednie zaplanowanie lekcji tak, aby nie były one dodatkowym utrudnieniem dla uczestników. Dzisiaj najczęściej firmy wybierają opcje współpracowania z lektorami, którzy dojeżdżają do siedziby organizacji i w godzinach popołudniowych – po zakończonej pracy firmy – zajmują się dokształceniem całej, wybranej grupy osób. W procesie logistycznego planowania szkolenia językowego, ważne jest również określenie poziomu znajomości danego języka przez uczestników, a także sprecyzowanie zakresu lekcji. Często bowiem kursy językowe oferowane dla przedsiębiorców i instytucji dotyczą nie samej nauki np. angielskiego z poziomu podstawowego na średniozaawansowany, ale edukacji w zakresie wykorzystywania słownictwa obcego specjalistycznego – technicznego, medycznego, handlowego itd.

Nowoczesne metody nauczania

Wielokrotnie mówi się o tym, że praca w grupie nie sprzyja nauce języka obcego. Jest to prawda tylko wtedy, kiedy dana szkoła językowa opiera swoje kursy o przestarzałe metody edukacyjne. Najlepsze podmioty bowiem wykorzystują potencjał komunikacyjny wielu osób, budując poszczególne moduły zajęć w przemyślany sposób. Szkolenia często polegają na rozmowie pomiędzy uczestnikami w języku obcym, pracy zespołowej zacieśniającej relacje partnerskie, czy na zabawie przy użyciu nowoczesnych technologii – smartphony, tablety, innowacyjne programy komputerowe i e-learningi. Taką metodologię prowadzenia zajęć stosują między innymi lektorzy Fundacji Nauki Języków Obcych Linguae Mundi, która oprócz szkoleń języków obcych, prowadzi kursy nauczania języka polskiego jako obcego. Organizacja ta jest również akredytowanym centrum egzaminacyjnym – jej specjaliści posiadają uprawnienia do przeprowadzania egzaminów kończących się certyfikatem TELC m.in. z języka angielskiego na poziomie B1 i B2.

Mierzenie kompetencji językowych w środowisku pracy

Warto wiedzieć, że coraz więcej przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które posiadają swoje oddziały zagraniczne, bądź obsługują klientów z różnych państw, zgłasza się do odpowiednich podmiotów szkoleniowych w celu dokonania procedury zmierzenia kompetencji językowych w środowisku pracy. Służy do tego między innymi metodologia mająca swoje źródło w certyfikacji TOEIC. Na egzaminy TOEIC zgłaszają się osoby indywidualne, aby podwyższyć zainteresowanie pracodawcy swoim profilem pracowniczych, a także wysyłani są na nie pracownicy danych firm, w celu wdrożenia w danej instytucji potwierdzonych standardów językowych – to może wpłynąć na liczbę nowych kontrahentów zagranicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz