Artykuł sponsorowany

Geowłókniny - czy warto stosować?

Geowłókniny - czy warto stosować?

Geowłóknina jest materiałem, który stosuje się w różnych obszarach budownictwa. Wykorzystując ją, uzyskuje się przede wszystkim stabilizację gruntu, czy wzmocnienie podłoża. Jednak ma ona również szersze zastosowanie. Często pełni również funkcję filtracyjną, czy separacyjną. Sprawdź, czym dokładnie jest geowłóknina i jakie są jej zalety. Przekonaj się, dlaczego warto ją stosować.

Czym dokładnie jest geowłóknina?

Geowłóknina to materiał, który zalicza się do kategorii geosyntetyków przepuszczalnych. Oznacza to, że produkuje się ją z włókien poliestrowych lub polipropylenowych. Dzięki wykorzystaniu tych dwóch tworzyw uzyskany produkt cechuje się nieuporządkowaną strukturą. Wyróżnia się trzy metody, pozwalające na połączenie ze sobą poszczególnych włókien:

  • igłowanie,
  • przeszywanie,
  • zgrzewanie.

Materiał, który powstaje w trakcie obróbki termicznej, cechuje znacznie mniejsza przepuszczalność wody. Geowłóknina — niezależnie od sposobu produkcji — jest dostępna w rolkach o różnej szerokości i długości. Dzięki temu można dopasować ją do prowadzonych prac.

Dlaczego materiał oparty na włóknach poliestrowych jest tak popularny?

Geowłóknina swoją popularność zawdzięcza czterem podstawowym funkcjom. Materiał ten ceniony jest za swoje właściwości:

  • filtracyjne,
  • separacyjno-filtracyjne,
  • drenażowe,
  • ochronne.

Funkcja filtracyjna w głównej mierze dotyczy systemów drenażowych. Wykorzystując materiał, zapewniasz sobie ochronę przed ich zamuleniem. To w skuteczny sposób wpływa na zabezpieczenie gruntów przed erozją, jaką wywołać mogłyby wody gruntowe. Dzięki swojej strukturze geowłóknina pozwala na stabilizację gruntu, niwelując tym samym konieczność okresowej wymiany podłoża. Właściwości drenażowe wykorzystuje się przede wszystkim podczas budowy zbiorników, składowisk odpadów, czy fundamentów. Warto pamiętać, że im materiał jest grubszy, tym trudniej jest go przebić.

Gdzie wykorzystuje się geowłókninę?

Geowłókninę wykorzystuje się nie tylko w budownictwie. Znajduje on również zastosowanie w ogrodnictwie.

- Specjalistyczne geowłókniny bardzo często stosuje się jako jeden z elementów przy budowie ścieżki ogrodowej, chodnika, czy podjazdu do garażu. Pełni rolę idealnego separatora, a dodatkowo w skuteczny sposób stabilizuje podłoże, na którym układana będzie kostka. Materiał stosuje się również do zabezpieczania brzegów rzek, chroniąc je tym samym przed osuwaniem się do wody – zauważa specjalista z firmy Pianex.

Dlaczego warto stosować geowłókninę?

Geowłókniny z roku na rok stają się coraz częściej wykorzystywanymi materiałami. Dzieje się tak głównie ze względu na ich zalety, szerokie możliwości stosowania oraz dużą uniwersalność. Wysoka trwałość sprawia, że cenią je zarówno klienci indywidualni, jak i właściciele firm, którzy chcą wzmocnić teren, na którym odbywa się budowa ich placówki. Jest to rozwiązanie, które zaleca się szczególnie w tym miejscach, gdzie istnieje zagrożenie dla terenu w postaci osuwów, czy erozji.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz