Materiał Partnera

Geolog - jakie prace wchodzą w zakres jego usług?

Geolog - jakie prace wchodzą w zakres jego usług?

Podczas planowania inwestycji budowlanej mamy do wykonania szereg przeróżnych prac takich jak np. poznanie warunków gruntowo-wodnych. Ich poznanie pozwala nam na dokonanie oceny dotyczącej między innymi przydatności terenu do zabudowy. Oprócz tego warto też wspomnieć o tym, że z pewnością zapewnia bezpieczeństwo powstającego budynku. Jakie prace wchodzą w zakres usług geologicznych? Co warto wiedzieć? O tym w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Różnego rodzaju badania

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowlane, jesteśmy zmuszeni do wykonania badań geotechnicznych, jak i geologicznych. Zapewniają one nie tylko to, że budynek będzie stabilny i dobrze posadowiony, ale również wiele innych istotnych kwestii. Takie prace warto zlecić firmie Geowell Usługi geologiczne z Olsztyna, która wyróżnia się dużym doświadczeniem w wykonywaniu takich badań i nie tylko.

Przeprowadzając badanie gruntu, otrzymujemy informację o jego rodzaju, jak i nośności, na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe, a przede wszystkim o ich wpływie na konkretny budynek. Usługi geologiczne dają możliwość dokonania dokładnej oceny kosztów inwestycji, a także określenia możliwych zagrożeń (np. zapadanie się fundamentów), które mogą powstać podczas użytkowania budynku. Im szybciej je się wykryje - tym lepiej, gdyż można dokonać odpowiednich modyfikacji w projekcie, które zlikwidują te zagrożenia.

Jakie zagrożenia są najczęściej spotykane? Najczęściej spotykanymi zagrożeniami są słabonośne grunty, wpływ wód gruntowych na projektowany obiekt, zjawiska krasowe, kurczenie i pęcznienie gruntów.

Co wchodzi w zakres badań?

Do badań geotechnicznych możemy zaliczyć takie prace jak wiercenia geologiczne, sondowania, badania laboratoryjne (gruntów i wód gruntowych), a także opracowanie odpowiedniej dokumentacji. To ostatnie obejmuje opinię geotechniczną, projekt geotechniczny oraz dokumentację badań podłoża gruntowego.

Natomiast jeśli chodzi o zakres geologii inżynierskiej, to obejmuje on opracowanie projektu robót geologicznych, jak i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, którą sporządza się ją dla obiektów zakwalifikowanych do trzeciej kategorii geotechnicznej oraz dla obiektów zakwalifikowanych do drugiej kategorii geotechnicznej w złożonych warunkach gruntowych.

Jak wybrać dobrą firmę, oferującą usługi geologiczne?

W obecnych czasach bez problemu znajdziemy wiele firm, zajmujących się wykonywaniem usług geologicznych. Wystarczy wpisać krótką frazę “usługi geologiczne” w wyszukiwarkę i już mamy całą masę różnych firm, wykonujących właśnie takie prace. Aczkolwiek znalezienie dobrej i renomowanej firmy geologicznej jest znacznie trudniejsze. Dlatego, zanim dokonamy ostatecznego wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby była to doświadczona, zaufana i renomowana firma. Tylko to zapewni nam spokój ducha, że wszystkie prace zostaną wykonane odpowiednio, prawidłowo i w terminie.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, w zakres usług geologicznych wchodzi naprawdę wiele prac i z pewnością jest to niełatwy zawód. Pamiętajmy, aby wybierać dobre przedsiębiorstwa, takie, które sumiennie przykładają się do każdego zlecenia, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie.

Opracowanie:
Olsztyn, Wiecherta 29 lok. 20
tel. 666 397 039
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz