Artykuł sponsorowany

Geodezyjny podział działki. Jak wygląda cała procedura?

Geodezyjny podział działki. Jak wygląda cała procedura?

Podział działki budowlanej o dużej powierzchni na mniejsze parcele może być bardzo opłacalny. Zwykle łatwiej jest sprzedać kilka mniejszych nieruchomości, często z atrakcyjnym zyskiem. Aby dokonać rozparcelowania, należy działać według konkretnej procedury. Czynności tej nie da się przeprowadzić samodzielnie, konieczna będzie pomoc geodety. Jak wygląda geodezyjny podział działki?

Wstępny plan podziału działki budowlanej

Zanim w gminie zostanie złożony wniosek o podział nieruchomości, konieczne będzie sporządzenie wstępnego planu podziału. W tym celu potrzebna będzie mapa zasadnicza lub kopia mapy katastralnej. Niezbędne dokumenty uzyskamy w starostwie powiatowym, w dziale, w którym przechowywana jest dokumentacja geodezyjna i kartograficzna. Wstępny plan podziału działki budowlanej możemy wykonać na własną rękę. Nie jest to jednak proste zadanie i wymaga znajomości stosownych przepisów prawnych. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego geodety, który zrobi to w sposób profesjonalny. Wstępny plan podziału nieruchomości powinien zawierać:

  • granice działki, którą chcemy rozparcelować
  • jej oznaczenie zgodne z danymi z ewidencji i księgi wieczystej
  • granice działek, które powstaną po podziale
  • wyznaczenie dostępu do drogi publicznej dla nowo wydzielonych parceli

Koszty związane z opracowaniem dokumentacji tego typu przez specjalistę to wydatek około 400 zł.

Wniosek o zaopiniowanie planu podziału działki

Stosowne dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy w wydziale geodezji i kartografii. Do wniosku trzeba dołączyć akty, potwierdzające tytuł własności. Może być to odpis z Księgi Wieczystej, dowód nabycia nieruchomości czy sądowe stwierdzenie o odziedziczonym spadku. Potrzebny będzie także wypis z ewidencji gruntów i budynków oraz kopia decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Do wniosku dołączyć należy również trzy egzemplarze projektu.

Projekt podziału nieruchomości

Jak informuje specjalista z pracowni geodezyjnej Marwo-Geo – pozytywnie zaopiniowany wniosek daje podstawę do wykonania profesjonalnego projektu podziału nieruchomości. To zadanie dla geodety z odpowiednimi uprawnieniami. Tworzy on mapę w oparciu o procedury i przepisy prawne, odnoszące się do geodezyjnego podziału nieruchomości. Projekt ponownie musi zostać przedłożony odpowiednim organom wraz z resztą dokumentacji. Jeśli opinia zostaje podtrzymana, geodezyjny podział działki budowlanej staje się faktem. Zgodnie z prawem na miejscu jednej nieruchomości pojawiają się wyodrębnione parcele, którym nadawany jest nowe oznaczenie ewidencyjne. Dla każdej z nich można założyć również osobną księgę wieczystą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz