Artykuł sponsorowany

Geodeta na Twoim placu budowy

Geodeta na Twoim placu budowy

Kiedy myślimy o budowie domu, pierwszymi skojarzeniami są pracownie architektoniczne oraz ekipy budowlane. Warto jednak wiedzieć, że to bez geodetów pełniących również funkcję kartografów nie byłoby możliwości rozpoczęcia budowy, jej przebiegu, a nawet późniejszego oddania budynku do użytku. Praca geodety jest bardzo odpowiedzialna, bo to według sporządzonych przez niego pomiarów i wytyczonych map, będą posuwały się kolejne etapy prac budowlanych.

Uprawnienia geodety

Zawód geodety wymaga szeregu uprawnień, które nadawane są przez Komisję Kwalifikacji ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii – każdy geodeta musi zdać bardzo wymagający egzamin. Dzięki temu osoby pracujące w geodezji mają status zawodu o szczególnym zaufaniu publicznym, potwierdzonym wieloma certyfikatami i referencjami od klientów indywidualnych, instytucjonalnych, a także od samorządów terytorialnych, z którymi geodeci muszą współpracować. Ustawowo uprawnienia geodety przewidują między innymi geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe (do realizacji, jak i inwentaryzacji), rozgraniczenie działek i podział gruntów, wszelkie pomiary geodezyjne do obsługi różnych inwestycji, geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych, zadania kartograficzne (redakcja i odczyt map), a także fotogrametria (m.in. odtwarzanie kształtów) i teledetekcja (terenowe badania sensoryczne – dzięki czujnikom).

Prace projektowe przy budowie domu

Zatrudniając geodetę, postaw na biuro geodezyjne, które posiada szeroki zakres usług – stanowi to potwierdzenie jakości i dużej wiedzy teoretycznej – prawnej i administracyjnej – oraz praktycznej (geodezyjnej i kartograficznej). Właśnie te cechy posiada zespół geodetów GEO-KART Krzysztof Chmielewski. Geodeta. Usługi geodezyjne wyróżniając się obsługą projektów, nawet na terenie całej Polski. Jeśli chodzi o pierwszy etap prac przy budowie domu, geodeta musi dokonać pierwszych pomiarów realizacyjnych, a następnie na ich podstawie sporządzić dokładną mapę działki – mapę do celów projektowych. To dzięki niej architekt będzie mógł dokonać naniesienia odpowiednich elementów na właściwy planu domu. Samo sporządzenie skomplikowanej mapy w programie komputerowym nie wystarcza. Geodeta musi ściśle współpracować z biurem architektonicznym, bo to na podstawie planu domu, będzie musiał wyznaczyć w terenie przebieg wszystkich elementów budynku – od fundamentu po całe uzbrojenie terenu – wszystkie wymagane systemy instalacyjne, takie jak sieć wodno-kanalizacyjna, czy telekomunikacyjna.

Prace budowlane

Warto wiedzieć, że geodeta powinien pojawić się również podczas kolejnych etapów stawiania domu, w celu dokonania pomiarów montażowych. Jest to bardzo ważne, aby określić, czy wszystkie pomiary są w odpowiedni sposób realizowane przez ekipę budowlaną oraz czy wybrane materiały w stu procentach odpowiadają rodzajowi gleby i ciężkości całej konstrukcji. Ważne, aby geodeta ocenił poprawność przebiegu wszystkich instalacji uzbrojenia terenu jeszcze przed ich zasypaniem – pozwoli to uniknąć niepożądanych usterek i rozkopów ogrodu. Geodeta wykona również mapę powykonawczą projektu, która jest zwieńczeniem całej inwestycji – pomiary inwentaryzacyjne są bardzo ważne, między innymi przy późniejszej chęci sprzedaży nieruchomości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz