Artykuł sponsorowany

Gdzie znaleźć prawdziwą żywność ekologiczną?

Gdzie znaleźć prawdziwą żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna to taka żywność, którą wyprodukowano bez udziału sztucznych nawozów czy też środków chemicznych do ochrony roślin. Wymagane jest także, aby zachowana została żyzność gleby oraz różnorodność biologiczna. Mimo że często używamy dla niej szerokiego określenia „zdrowa żywność”, to prawdziwa żywność ekologiczna musi spełniać szereg norm – jest certyfikowana według norm zawartych w rozporządzeniu Unii Europejskiej.

Gdzie kupować żywność ekologiczną?

Przede wszystkim żywność ekologiczną musimy kupować u sprawdzonego dostawcy. I chociaż w wielu dużych marketach powstają odrębne działy opatrzone szumnymi banerami, nie wszystkie oferują wysokiej jakości, certyfikowane produkty. Nie każdy produkt opisany jako zdrowy, organiczny, biologiczny, naturalny czy regionalny będzie rzeczywiście ekologiczny, a zatem pozbawiony sztucznych dodatków. Najlepiej jest od razu udać się do wyspecjalizowanego sklepu, takiego jak Zielarnia Zdrowia, oferującego nie tylko ekologiczną żywność i zioła, ale także naturalne kosmetyki i suplementy. Zaopatrzymy się wówczas nie tylko w mąki, makarony, rośliny strączkowe, przyprawy czy soki, ale także w naturalne i wysoko przyswajalne witaminy. Spośród nich warto rozważyć kupno na przykład witaminy B12, którą suplementować powinny przede wszystkim osoby na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej.

Zdrowa żywność a żywność ekologiczna

Instynktownie czujemy potrzebę spożywania zdrowej, naturalnie wytwarzanej żywności. Wiemy, że po prostu nam służy. Rosnąca świadomość konsumentów na ten temat może wyłącznie cieszyć, ale niestety wielu producentów i dystrybutorów żywności zwietrzyło w tym łatwy interes, przez co łatwo się pomylić. Stosowane niezwykle często określenie „zdrowa żywność” nie niesie za sobą żadnego konkretnego przesłania. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku żywności ekologicznej, która, aby zasłużyć sobie na to miano, musi przejść proces certyfikacji. Gospodarstwa rolne zajmujące się produkcją żywności ekologicznej muszą spełniać szereg wymogów, a także przejść przez pełną kontrolę. Ocenia się między innymi sposób przechowywania żywności, kształt procesu produkcyjnego, transport i przetwarzanie – jeśli występuje. Wszystko to pod kątem wpływu na jakość produktu. Dopiero ta żywność, która przejdzie wszystkie te restrykcyjne testy, może zostać nazwana ekologiczną. Na jej opakowaniach znajdziemy stosowne oznakowanie. Od 2010 roku obowiązującym znakiem jest tak zwany Euroliść – charakterystyczne logo w kształcie liścia z gwiazdek na zielonym tle.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz