Materiał Partnera

Gdzie znajduje zastosowanie kinesiotaping?

Gdzie znajduje zastosowanie kinesiotaping?

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to metoda fizykoterapii wprowadzona do powszechnego użycia w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez japońskiego lekarza, Kenzo Kase. Prawdziwą popularność jednak zyskała jednak dzięki igrzyskom olimpijskim w Pekinie w 2008 roku, kiedy to specjalistyczna taśma została przekazana sportowcom, a jej użycie przyniosło pozytywne efekty.

Działanie taśm do kinesiotapingu

Kinesiotaping wykorzystuje specjalistyczne taśmy tworzone z bawełny i kleju akrylowego. Są odporne na wodę, a dzięki falowemu tkaniu na powierzchni przepuszczają powietrze. Ich grubość oraz struktura przypominają ludzką skórę, a przy tym są niezwykle rozciągliwe i nie ograniczają ruchów. Naklejenie plastra do kinesiotapingu nie  wpływa na możliwości ruchowe, ale umożliwia normalizację napięcia mięśniowego, zmniejszenie bólu oraz aktywowanie uszkodzonych mięśni. Taśma nie jest nasączona lekiem, a jedynie pobudza bodźców mechanicznych. Zastosowanie kinesiotapingu wspomaga pracę mięśni, stabilizuje stawy oraz poprawia krążenie krwi w organizmie, a ponadto minimalizuje uczucie ciężkości.

Plastry zazwyczaj są naklejane w kształt wachlarza, liter I, X lub Y – o tym decyduje miejsce aplikacji taśm. Mogą być noszone nawet do kilku tygodni. Sam kolor plastra nie ma tu znaczenia, ponieważ brak jest zależności między nim a właściwościami taśmy do kinesiotapingu.

Zastosowanie plastrowania dynamicznego

Początkowo kinesiotaping był wykorzystywany na gruncie medycyny. Japońscy chirurdzy i ortopedzi stosowali je podczas rehabilitacji kontuzji oraz dla rozluźnienia nadwyrężonych partii mięśni. Działanie plastrów sprawiło jednak, że metoda ta stała się popularna również w sporcie i obecnie jest powszechnie stosowana, a zakres jej użycia wciąż rośnie.

Przez swój wpływ na układ ruchu oraz układ limfatyczny plastrowanie dynamiczne może być skutecznie wykorzystywane w wielu różnych schorzeniach. Osoby aktywne fizycznie mogą dzięki zastosowaniu kinesiotapingu uniknąć kontuzji czy też wrócić po ich przebyciu do pełnej sprawności. Metoda ta sprawdza się nie tylko u zawodowych sportowców, ale jest pomocna w walce z bólem czy skurczami mięśni. Polecana jest ponadto kobietom w ciąży. Zmniejsza problemy związane z opuchniętymi nogami. Plastry przynoszą też efekty w leczeniu paliatywnym. Kinesiotaping jest w stanie zwalczyć nawet ostry i promieniujący ból kręgosłupa. Znajduje zastosowanie również u pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Najczęściej jednak wykorzystywany jest u osób po kontuzjach czy urazach.

Fizykoterapia z użyciem plastrów powinna być prowadzona przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, na przykład z gabinetu Fizykoterapia Izabela Harchala. Kluczem do sukcesu kinesiotapingu jest bowiem właściwe umiejscowienie taśm na ciele, czym powinien zajmować się profesjonalista.

Opracowanie:
Stargard, Karłowicza 4
tel. 512 387 684
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz