Materiał Partnera

Gdzie stosowane są urządzenia dźwigowe?

Gdzie stosowane są urządzenia dźwigowe?

Urządzenia dźwigowe to bardzo duża grupa różnych urządzeń, z których każde posiada swoje zastosowanie oraz wykorzystywane jest do określonych zadań. W przypadku urządzeń dźwigowych zainstalowanych w budynkach mogą one funkcjonować tylko dzięki specjalnym przestrzeniom, którymi są szyby. Szyby zawierają w sobie liczne złącza oraz wszystkie liny podtrzymujące konstrukcję i pozwalające im działać.

Czym są urządzenia dźwigowe?

Urządzenia dźwigowe są masywnymi urządzeniami wykorzystywanymi w wielu dziedzinach. Ich głównym zadaniem jest przewożenie ludzi oraz transportowanie ciężkich i lekkich towarów. Aby urządzenie mogło funkcjonować w danym budynku, konieczne jest dostosowanie go do wielkości, wysokości budowli oraz ilości mieszkańców (lub towarów), które będzie przewoził.

Winda – najpowszechniejsze urządzenie dźwigowe

Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń dźwigowych jest winda. Można ją spotkać w budynkach wielokondygnacyjnych, które pełnią funkcję budynków mieszkalnych, użytku publiczne, ośrodków zdrowia lub miejsc funkcjonowania przedsiębiorstw. Budowa windy w takich miejscach najczęściej ma na celu ułatwienie korzystania z budynku osobom zamieszkującym to miejsce lub odwiedzających budynek. Największą zaletą urządzeń dźwigowych jest jednak ich wpływ na ułatwienie poruszania się osobom niepełnosprawnym.  Urządzenia dźwigowe najwyższej jakości dostępne są w sklepie Elvert - jednego  branżowych liderów.

Zastosowanie urządzeń dźwigowych

Szczególnie użyteczne i przydatne są urządzenia dźwigowe w przypadku dużych budowli. Wtedy można spotkać się nawet z sytuacją, w której budynek obsługiwany jest przez kilka wind, z których co najmniej jedna dostosowana jest do transportowania osób niepełnosprawnych, chorych na noszach lub mebli i innych masywnych towarów. Pod szybem windy nie mogą przebiegać żadne szlaki komunikacyjne, dlatego szyby oraz cała konstrukcja urządzeń dźwigowych może znajdować się bezpośrednio nad i pod windą lub w dobudowanym fragmencie budynku. 

Poza windami można się również spotkać z wieloma innymi rodzajami urządzeń dźwigowych. Różnicą się między sobą przede wszystkim zastosowaniem oraz nieco budową. Możemy wyróżnić dźwigniki, znane również jako podnośniki. Stonowane są do pionowego wznoszenia obiektów przy wykorzystaniu mechanizmu śrubowego, który napędzany jest ręcznie lub napędu pneumatycznego i hydraulicznego. Zazwyczaj przenosi lekkie przedmioty. Ciągniki są z kolei urządzeniami napędzanymi silniczkiem lub częściej siłą fizyczną i przenosi on przedmioty za pomocą chwytaka czy haka. Wózki transportowe są z kolei środkami transportu pozwalającymi na przemieszczanie towarów na niewielkiej przestrzeni. Najczęściej spotkamy się z nimi na halach i magazynach.


Opracowanie:
Brzesko, pl. Żwirki i Wigury 3
tel. 601 546 068
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz