Gdzie na narty i snowboard? Najlepsze ośrodki w Polsce

Gdzie na narty i snowboard? Najlepsze ośrodki w Polsce

Jesteś fanem zimowego szaleństwa? Zastanawiasz się, który ośrodek narciarski w Polsce warto wybrać? Chcesz wiedzieć, gdzie warto pojechać z dziećmi, a które stacje oferują atrakcje dla bardziej zaawansowanych sportowców? Wszystkie informacje znajdziesz w naszym przewodniku! Sprawdź informacje, które dla ciebie przygotowaliśmy, poznaj najlepsze ośrodki w Polsce i już dziś zaplanuj swoje ferie.

Krynica Górska - Jaworzyna Krynicka i Dwie Doliny

W okolicach tego malowniczego górskiego miasteczka znajduje się kilka ośrodków narciarskich. Najpopularniejszym z nich jest z pewnością Jaworzyna Krynicka, na której do dyspozycji narciarzy jest 8 tras – z czego 5 określanych jako trudne. Ponadto na terenie ośrodka znajduje się największy w Polsce snowpark o długości 1050 m i trasa do jazdy slalomem.

Wszystkie trasy znajdujące się na Jaworzynie są zaśnieżane, a połowa z nich jest dodatkowo oświetlona. Stacja wyposażona jest w 3 koleje krzesełkowe i gondolowe oraz 5 wyciągów. W ośrodku działa również szkoła narciarska, w której ramach funkcjonuje także przedszkole narciarskie i wypożyczalnia sprzętu. Za całodniowy karnet zapłacimy tutaj od 87 do 110 złotych.

Innym ośrodkiem, który warto odwiedzić podczas pobytu w Krynicy, są Dwie Doliny oferujące 9 tras zjazdowych, z których najdłuższa ma 1800 m. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani narciarze. Mimo dużo mniej rozbudowanej infrastruktury (w ośrodku działają jedynie 2 wyciągi krzesełkowe i 7 orczykowych) ośrodek jest sporą konkurencją dla Jaworzyny. Wyróżniają go piękne widoki na Beskid Sądecki i Tatry oraz nietypowe rozwiązanie – stacja jest bowiem połączeniem dwóch miejscowości: Muszyny i Wierchomli.

Na terenie ośrodka działa kilka punktów gastronomicznych, snowpark, wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska. Ceny są niższe, niż na Jaworzynie Krynickiej – za karnet 6-godzinny zapłacimy 85 złotych.

Białka Tatrzańska - Kotelnica Białczańska

W Białce możemy korzystać z 23 tras o łącznej długości 16 km. Są to dobrze przygotowane, oświetlone i zaśnieżane stoki – głównie przeznaczone dla początkujących narciarzy, chociaż na terenie stacji znajdziemy także czerwone i czarne trasy.

Dużym atutem ośrodka w Białce Tatrzańskiej jest oświetlenie stoków, dzięki czemu z wyciągów możemy korzystać aż do 22:00. Na miejscu znajdziemy także restauracje i karczmy, bezpłatne parkingi, wypożyczalnie sprzętu, sklepy sportowe i szkołę narciarską STOK. Dla dzieci zostały przewidziane takie atrakcje, jak górka do zjeżdżania na sankach, karuzela i ośla łączka do nauki jazdy. Po całym dniu na stoku warto zrelaksować się w basenach termalnych.

Wstęp na stoki zapewnia karnet TatrySki. W zależności od naszych potrzeb możemy kupić kartę na godziny lub na konkretne dni, obejmującą tylko stacje w określonych lokalizacjach lub dodatkowo umożliwiającą wstęp na lodowisko czy termy. Za karnet obejmujący wstęp na stacje narciarskie na terenie Polski i lodowisko zapłacimy od 90 do 99 złotych.

Chociaż świetna infrastruktura ośrodka Kotelnica Białczańska przyciąga wielu miłośników zimowego szaleństwa, stacja ma również swoje wady. Nie znajdziemy tutaj tak pięknych widoków, jak na innych trasach w Polsce. Możemy się także naczekać w długich kolejkach do wyciągów – szczególnie w szczycie sezonu trasy mogą być dość zatłoczone.

Sienna - Czarna Góra Resort

Czarna Góra położona jest w Sudetach Wschodnich u stóp Śnieżnika. To, co wyróżnia ten ośrodek, to przede wszystkim świetne trasy i piękne widoki na Kotlinę Kłodzką i szczyty Karkonoszy

Stacja oferuje narciarzom 13 tras zjazdowych, 3 koleje linowe, 6 wyciągów orczykowych i 4 taśmy. Znajdziemy tutaj zarówno czerwone trasy przeznaczone dla osób dobrze jeżdżących, jak i trasy niebieskie, przeznaczone dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Są one zaśnieżane i oświetlone, dzięki czemu możemy z nich korzystać aż do godziny 22:00.

Na terenie ośrodka działa również wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska. Dużym udogodnieniem są bezpłatne parkingi, na których pomieści się około 1700 samochodów. Jeśli planujemy dojeżdżać na stok własnym autem, nie powinniśmy mieć problemu z zaparkowaniem. Ośrodek zapewnia także ofertę gastronomiczną i noclegową.

Czarna Góra to miejsce, w którym nie powinni się nudzić również rodzice podróżujący z dziećmi. Najmłodsi mogą tutaj nie tylko pojeździć na nartach, ale również pozjeżdżać na sankach, skorzystać z placu zabaw i całorocznej zjeżdżalni grawitacyjnej „Czarna Żmija”.

Za 13-godzinny karnet Ski Region Śnieżnik, który obowiązuje również na stacji Kamienica i Lądek Zdrój zapłacimy od 95 do 105 złotych.

Duszniki Zdrój – Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena to największy ośrodek w Kotlinie Kłodzkiej. Wyróżniają go malownicze widoki na szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich oraz specyficzny mikroklimat, porównywany do alpejskiego.

Na terenie stacji znajdziemy aż 34 trasy zjazdowe o łącznej długości ponad 22 km. Są to zarówno trasy dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest również 29 wyciągów – 1 gondolowy, 4 krzesełkowe, 18 wyciągów talerzykowych oraz 4 taśmy i 2 wyciągi orczykowe. Dla zaawansowanych sportowców został przygotowany snowpark zlokalizowany w centralnej części stacji. Jest on dostępny wyłącznie dla osób jeżdżących na deskach i nartach freeridowych.

Dużym udogodnieniem jest oświetlenie 20 tras do późnych godzin wieczornych, dzięki czemu z zimowego szaleństwa możemy korzystać także po zmroku. Na terenie Zieleńca możemy także skorzystać z bogatego zaplecza gastronomicznego i noclegowego. Na nudę nie będą narzekać również najmłodsi, dla których zostały przygotowane place zabaw, snowpark oraz szkółki narciarskie.

Za całodniowy karnet Ski Pass Zieleniec, który upoważnia do korzystania ze wszystkich wyciągów, zapłacimy od 85 do 105 złotych. Jeśli planujemy urlop na początku marca, możemy skorzystać z promocji Free Ski. Jeśli zarezerwujemy nocleg na 4-6 dni dodatkowo dostaniemy darmowy karnet na 3 do 5 dni, który będziemy mogli wykorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00.

stok narciarski

Szczyrk - Szczyrk Mountain Resort i Beskid Ski Arena

Szczyrk, czyli zimowa stolica Beskidów, to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. W jego okolicach funkcjonuje kilka osobnych stacji – Szczyrk COS, Szczyrk Mountain Resort i Beskid Sport Arena. Szczyrk COS oferuje narciarzom trasy o łącznej długości ponad 10 km. Na terenie ośrodka znajdują się 2 koleje krzesełkowe i 2 wyciągi orczykowe. Trasy czynne są od 8:00 do 15:30.

Szczyrk Mountain Resort to jeden z największych ośrodków w naszym kraju. Posiada przeszło 22 km tras zjazdowych, z czego najdłuższa ma prawie 3 km. Na szczyt możemy dostać się 10-osobową koleją gondolową. Stacja oferuje trasy zarówno dla początkujących, średniozaawansowanych jak i doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Na jej terenie znajduje się również wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz bezpłatny parking.

Beskid Sport Arena to nowy ośrodek, dysponujący 6-osobową koleją linową i 2 wyciągami talerzykowymi. Na jego terenie znajdują się 4 trasy – bardzo łatwa, łatwa, trudna i bardzo trudna. Możemy tam również skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz oferty szkoły narciarskiej i snowboardowej. Dużym udogodnieniem są również zamykane szafki na sprzęt sportowy.

Ze wszystkich stacji w Szczyrku można korzystać na jednym karnecie skipass, za który zapłacimy od 69 do 99 zł. Ponadto w miasteczku kursuje darmowy skibuss, który dowiezie nas na stok.

Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz