Materiał Partnera

Gdzie konkretnie w samochodach używa się wiązek elektrycznych?

Gdzie konkretnie w samochodach używa się wiązek elektrycznych?

Współczesne samochody tworzone są z myślą o trzech czynnikach. Mowa tu o komforcie, ekologii oraz bezpieczeństwie. Zaprezentowana kolejność jest oczywiście przypadkowa i różni producenci inaczej podchodzą do kwestii priorytetyzowania tych cech. Nie zmienia to jednak faktu, iż komponenty za nie odpowiedzialne muszą zostać zaopatrzone w energię elektryczną. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu wiązek elektrycznych. W jakich miejscach można je spotkać?

Oprzyrządowanie jednostki napędowej

Choć może wydać się nieprawdopodobne, długość przewodów elektrycznych, używanych do wyposażenia obecnie produkowanych aut, wynosi około kilku kilometrów. Jest to ogromne przedsięwzięcie przede wszystkim pod względem logistycznym. Dlaczego? Otóż dlatego, że każdy samochód ma ograniczoną przestrzeń, która maksymalnie powinna być wykorzystana na potrzeby kierowcy. Mniej zajętego miejsca przez komponenty, to więcej przestrzeni załadunkowej, czy tej na nogi i komfortową pozycję za kierownicą. Dlatego właśnie producenci używają nie pojedynczych przewodów, a całych wiązek. Sytuację taką można zaobserwować m.in. przy jednostce napędowej, a szczegółowiej rzecz ujmując, przy układnie wtryskiwaczy lub, tak jak bywała to w przypadku starszych modeli, pompowtryskiwaczy.

Wiązka elektryczna w tym konkretnym przypadku odpowiada za dostarczenie energii elektrycznej, która potrzebna jest do wytworzenia ogromnego ciśnienia sprężania paliwa. Najprecyzyjniej wykonane wiązki elektryczne można zakupić u producentów takich jak firma AQ Wiring Systems, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu wyposażeniu od lat oferuje wszystkim inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie produkcji przewodów elektrycznych, materiałów elektroinstalacyjnych oraz kabli sterujących. Gdzie jeszcze w samochodach znaleźć można wiązki elektryczne?

Wiązki elektryczne - oświetlenie samochodu

Rozwój oświetlenia we współczesnych samochodach również znacznie ewoluował. Próżno już szukać w nowych konstrukcjach popularnych żaróweczek, ponieważ wypierane są one przez technologię LED. Oczywiście rację mają wszyscy ci, którzy w tym momencie zauważą, iż światła LED zużywają nieporównywalnie mniej energii niż te standardowe. Owszem. Niemniej jednak nie należy zapominać, iż dziś można wybierać wśród rozwiązań takich jak światła ksenonowe, światła biksenonowe, biksenonowe światła cofania, czy światła wykorzystujące techniki laserowe.

To ilość możliwości sprawia, że do poprawnie funkcjonującego świetlenia z tyłu samochodu, potrzebne jest od kilku do kilkudziesięciu przewodów. Aby nie tworzyć nikomu niepotrzebnej plątaniny kabli, umieszczane są one właśnie w wiązkach elektrycznych. Nie można również nie wspomnieć o tym, że przy ich zakupie nie warto kierować się kryterium ceny. Jedynie oryginalne produkty są w stanie zapewnić długą żywotność instalacji.

Opracowanie:
Łódź, Zakładowa 99
tel. 42 676 06 61
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz