Materiał Partnera

Gdy cieknie kolanko. Najpopularniejsze naprawy hydrauliczne

Gdy cieknie kolanko. Najpopularniejsze naprawy hydrauliczne

Cieknące kolanko to tylko jedna z najczęstszych awarii w instalacji hydraulicznej. Choć zazwyczaj sprawiają one wrażenie mało problematycznych, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego nie warto ich bagatelizować. Źle poprowadzone rury lub niewłaściwy montaż armatury mogą skutkować wyciekami grożącymi zalaniem mieszkania użytkownika.

Zapchane rury

Awarie w instalacji hydraulicznej mogą wynikać z różnych powodów. Najczęściej jest to zapchany odpływ w umywalce, zlewie, sedesie czy prysznicu, który spowodowany jest nadmiarem nagromadzonych się nieczystości w rurze. Zazwyczaj winny jest sam użytkownik, który zamiast do śmietnika wrzuca różne materiały do sedesu lub niedostatecznie czyści odpływy, gdy zbiorą się w nim włosy lub inne materiały. Inne czynniki powodujące zapchanie to mały przekrój rur, niedostateczne ich pochylenie lub zmiana kierunków uniemożliwiająca swobodny przepływ wody. Częste zapychanie rur odpływowych może wymagać przebudowy instalacji. Równie problematyczne mogą być pęknięte rury przebiegające w ścianie. Zdiagnozowanie takiej awarii nieraz wymaga skuwania tynku lub podłogi.

Cieknące krany i zapowietrzone grzejniki

Inną popularną usterką jest cieknący kran – nie dość że irytuje dźwiękiem kapania, to jeszcze naraża użytkownika na większe koszty za wodę. Zazwyczaj przyczyną jest zepsuta uszczelka, jednak może to być dużo poważniejsza awaria wymagająca wymiany innych elementów. Często wynika ona z niewłaściwego podłączenia armatury wodnej. Naprawy hydrauliczne dotyczą także odpowietrzenia grzejników. Nowe systemy grzewcze przeważnie mają wbudowany system odpowietrzania, jednak stare, żeliwne grzejniki wymagają posiadania odpowiednich kluczy, umiejętności i siły. Bardziej skomplikowane może okazać się odpowietrzanie przeprowadzane w blokach, gdzie grzejnik jest podłączony do wspólnej instalacji.

Jak szybko naprawić usterkę?

Niektóre problemy hydrauliczne są mało problematyczne i naprawienie ich zostawiamy na później. Inne grożą zalaniem, co przy nieobecności mieszkańców może skończyć się poważnymi zniszczeniami, a w przypadku mieszkania w bloku także zalaniem sąsiada. Dlatego warto mieć przygotowany kontakt do firmy zajmującej się szybkimi naprawami domowymi. Ekspert z firmy NO PROBLEM w Lublinie mówi: Hydraulik może nie tylko dokonać naprawy, ale również pomóc w wymianie baterii i syfonów, dokonać montażu armatury lub podłączyć urządzenia AGD.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz