Artykuł sponsorowany

Galwanizacja, czyli sposób na korozję

Galwanizacja, czyli sposób na korozję

Większość przedmiotów wykonana z materiałów metalowych po pewnym czasie eksploatacji ma problemy z korozją. Korozja niszczy te materiały, co skutkuje ich niemożliwością dalszego użytkowania. Aby temu zapobiec stosuje się różne sposoby antykorozyjne. Wydłużają one żywotność materiałów, przy czym zapewniają ładny, estetyczny wygląd. Jednym z nich jest galwanizacja.

Na czym polega galwanizacja?

Pewnie większość osób nie zdaje sobie sprawy czym jest galwanizacja. Jednak część z nas miała z tym styczność, nie wiedząc, że tak się to nazywa. Galwanizacja to elektrolityczne metody wytwarzania cienkich, trwale przylegających, powłok metalicznych na materiałach poprzez osadzenie metalu. Są to między innymi:

  • chromowanie,
  • cynkowanie,
  • niklowanie,
  • cynowanie,
  • kadmowanie,
  • złocenie.

Galwanizacja to proces, podczas którego wykorzystuje się elektrochemiczne zjawiska. Te zjawiska towarzyszą przepływowi prądu pomiędzy elektrodami, które są w kąpieli galwanicznej.

Czym jest chromowanie, cynkowanie i niklowanie?

Często spotykamy się z takimi nazwami jak chromowanie, cynkowanie lub niklowanie. Jednak nie zawsze wiemy czym one do końca są i do czego służą. Głównym zadaniem tych procesów jest zapobieganie korozji. Zatem można stwierdzić, że te zabiegi tworzą powłoki antykorozyjne. Chromowanie to pokrywanie powłoką chromową przedmiotów metalowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Celem takiego zabiegu jest ochrona przed korozją, a to wydłuża czas zużywania się takich przedmiotów. Chromowanie stosuje się również, aby poprawić własności termiczne oraz w celach ozdobnych.

Cynkowanie polega na pokrywaniu przedmiotów stalowych cienką warstwą cynku. Zapobiega to korozji powodowaną wodą i powietrzem. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty w tej dziedzinie z firmy PZL Kalisz Wytwórnia sprzętu komunikacyjnego, cynkowanie galwaniczne to proces polegający na osadzaniu chemicznym cynku na przedmiot, do tego wykorzystuje się odpowiednią kąpiel z roztworów zawierających cynk. Cynkowanie stosuje się w różnych działach gospodarki, np. w przemyśle samochodowym, czy lotniczym. Wyróżnić można kilka rodzajów cynkowania:

  • cynkowanie galwaniczne,
  • cynkowanie proszkowe,
  • cynkowanie zanurzeniowe,
  • cynkowanie natryskowe.

Cynkownie sprawia, że przedmioty posiadające taką powłokę mają kilkanaście razy większą odporność na występowanie korozji od materiałów nieocynkowanych. Cynkowanie stosuje się do przedmiotów stalowych.

Kolejnym zabiegiem, którego celem jest zapewnienie ochrony przed korozją jest niklowanie. Proces ten polega na pokrywaniu materiałów metolowych warstwą niklu. Poza działaniem antykorozyjnym, niklowanie wykonuje się w celach dekoracyjnych lub jako podłoże dla kolejnych powłok galwanicznych. Niklowane najczęściej są przedmioty wykonane ze stali. Aby powłoka z niklu była bardzo trwała, najpierw należy pokryć materiał warstwą miedzi, a następnie trzeba nałożyć cienką warstwę niklu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz