Materiał Partnera

Formowanie wtryskowe. Na czym to polega?

Formowanie wtryskowe. Na czym to polega?

Większość przedmiotów wykonana z tworzyw sztucznych została wyprodukowana przez formowanie wytryskowe. Technika ta jest od lat wykorzystywana do wytwarzania elementów i części między innymi z plastiku. Dzięki niej można nadać im pożądany kształt, formę, teksturę oraz rozmiar. W jaki sposób odbywa się formowanie wtryskowe komponentów z tworzyw sztucznych? Na czym polega ten proces? Dowiedz się więcej.

Formowanie wytryskowe – co to takiego?

Technika formowania wytryskowego wykorzystuje właściwości termoplastyczne tworzyw sztucznych. Pod wpływem wysokiej temperatury stają się one płynne, dlatego można im nadać praktycznie dowolny kształt.

Pierwszym etapem produkcji elementów z tworzyw sztucznych jest podgrzanie specjalnej mieszanki granulek lub krajanki, tak aby ich stan skupienia zmienił się na ciekły. Wtedy dopiero można przy pomocy wtryskarki i odpowiedniej formy rozpocząć procedurę formowania wytryskowego.

Formowanie wtryskowe to technika, dzięki której w krótkim czasie można wyprodukować wiele elementów o identycznych kształtach. Ponadto mogą to być zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane części. Dlatego też metoda ta stała się tak popularna w branży tworzyw sztucznych” – mówi ekspert z firmy Toplast z Poznania.

Jak przebiega proces formowania wtryskowego?

Podczas procesu formowania wtryskowego najważniejsze zadanie spełnia wtryskarka i forma. To właśnie dzięki wtryskarce płynne tworzywo sztuczne jest pod wysokim ciśnieniem wtryskiwane do formy, gdzie zostaje mu nadany zaplanowany kształt.

Tworzywo sztuczne w formie granulatu jest przekazywane do cylindra poprzez dozownik nazywany także lejem zasypowym. W cylindrze materiał ten jest ogrzewany, tak aby zmienił swoją konsystencję na bardziej plastyczną. Tam też znajduje się ślimak, którego ruch posuwisto-obrotowy sprzyja równomiernemu podgrzaniu granulatu. Jego zdaniem jest także wytworzenie wysokiego ciśnienia, gdyż spełnia on jednocześnie funkcję tłoka. Kieruje on płynne tworzywo do dyszy, która wytryskuje je do formy. Natomiast w formie dochodzi do studzenia płynnego plastiku, a co za tym idzie, jego utwardzania.

Zastosowanie techniki formowania wtryskowego sprawia, że można w pełni zautomatyzować proces produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Wykorzystanie jednej formy daje możliwość wyprodukowania ogromnej ilości części w bardzo krótkim czasie. Jest to więc proces zapewniający dużą wydajność z perspektywy przedsiębiorcy. Ponadto efektem formowania wytryskowego jest element wykonany estetycznie oraz dokładnie zgodnie z projektem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz