Materiał Partnera

Formalności przy zakładaniu działalności gospodarczej

Formalności przy zakładaniu działalności gospodarczej

Zakładanie działalności gospodarczej – mimo że teoretycznie jest możliwe przez Internet – nie jest takie proste. Trzeba zwrócić uwagę na wiele formalności, a w niektórych przypadkach załatwić sprawy w urzędach, w mieście planowanego prowadzenia firmy. Można poprosić o pomoc zaufane biuro księgowe albo zrobić to samemu. Jak krok po kroku wygląda zakładanie działalności gospodarczej?

CEiDG

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to coś, co można zrobić tylko przez Internet. Potrzebny jest do tego elektroniczny podpis albo Profil Zaufany, czyli logowanie przez stronę internetową banku. Osoba zakładająca działalność gospodarczą powinna wypełnić formularz CEiDG-1.

Formularz ten posiada wiele rubryk – niektóre z nich są łatwiejsze, niektóre trudniejsze do wypełnienia. Znajdują się tam pytania o formy opodatkowania, miejsce przechowywania ksiąg, kod PKD, dane dotyczące siedziby firmy… W przyszłości formularz ten będzie służył także do wprowadzenia zmian, które nie są aktualizowane automatycznie.

Przy złożeniu wniosku do CEiDG zostaje nadany także Numer Identyfikacji Podatkowej, jeśli dana osoba nie miała do tej pory swojego osobistego (od 2011 roku nie jest on obowiązkowy dla osób prywatnych). Zostanie on automatycznie zaktualizowany. Można go po kilku dniach odszukać w tym systemie.

W zakładaniu działalności gospodarczej pomagają biura księgowe, takie jak warszawska firma Chris House Sp. z o.o.. Dzięki ich wsparciu i konsultacjom nie popełni się żadnego błędu formalnego na etapach zakładania działalności gospodarczej. Podpowiedzą też, jak wypełnić rubryki formularza, aby odzwierciedlały stan faktyczny.

ZUS

Zakładanie działalności gospodarczej to także obowiązek opłacania składek na ZUS. W przypadku każdego rodzaju działalności jest się zarówno Płatnikiem, jak i Ubezpieczonym. Można tę formalność przeprowadzić dwojako – uzupełniając dodatkowy formularz przy wpisie do CEiDG albo idąc do siedziby ZUS. Warto skonsultować jego wypełnienie z biurem rachunkowym, ponieważ wystarczy źle zaznaczona kratka, by uniemożliwić sobie skorzystanie z ulg przysługującym przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą!

Urząd Skarbowy

Urząd Skarbowy koniecznie powinny odwiedzić osoby, które chcą być czynnymi podatnikami VAT. Jest to korzystna forma opodatkowania przy wielu rodzajach działalności gospodarczych.

Warto jednak skonsultować potrzebę złożenia odpowiedniego formularza w tym miejscu, jeśli planujemy… płatną promocję w mediach społecznościowych lub wyszukiwarkach internetowych. Firmy te wystawiają faktury wymagające samodzielnego zapłacenia VAT przez przedsiębiorcę, co nakłada na niego obowiązek złożenia deklaracji w Urzędzie Skarbowym!

Konto bankowe

Od stycznia 2020 roku wchodzi obowiązek założenia rachunku firmowego - także dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W wielu przypadkach można zrobić to przez Internet. Warto skonsultować wybór najlepszej opcji z księgowym.

Opracowanie:
Warszawa, Domaniewska 47 lok. 10
tel. 506 409 290
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz