Artykuł sponsorowany

Finansowanie pochówku. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Finansowanie pochówku. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Śmierć bliskiej nam osoby to nie tylko osobista tragedia – planując pochówek musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. Nawet skromny pogrzeb może okazać się wydatkiem, który znacząco uszczupli nasz domowy budżet i oszczędności. Na szczęście obowiązujące prawo przewiduje taką sytuację i proponuje rozwiązanie problemu pod postacią zasiłku pogrzebowego. Co zrobić, żeby go uzyskać?

Komu należy się zasiłek?

Wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłek pogrzebowy to forma wsparcia finansowego, o które może ubiegać się każda osoba ponosząca koszty pogrzebu zmarłego.

- To kwestia warta szczególnego podkreślenia – mówi przedstawiciel Domu Pogrzebowego Fenix z LubinaNie ma znaczenia jak blisko byliśmy spokrewnieni ze zmarłym lub czy w ogóle łączyły nas z nim jakiekolwiek więzi rodzinne. Środki w ramach zasiłku pogrzebowego może uzyskać zarówno małżonek lub dzieci zmarłej osoby, jak również jej pracodawca, związek wyznaniowy, gmina czy dom opieki społecznej, który się nią opiekował. Kluczowe jest jedynie to, żeby podmiot ubiegający się o zasiłek był w stanie udokumentować koszty, które poniósł.

W sytuacji, w której więcej osób lub organizacji sfinansowało pogrzeb, kwota zasiłku dzielona jest między nie proporcjonalnie do ponoszonych przez nie kosztów – suma wszystkich części zasiłku nie może być jednak wyższa, niż maksymalna kwota zasiłku regulowana przepisami

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

O zasiłek możemy się ubiegać, jeśli pochowana przez nas osoba spełniała przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • Posiadała ubezpieczenie

  • Pobierała emeryturę lub rentę

  • Pobierała zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński

  • Spełniała warunki do uzyskania i pobrania renty bądź emerytury

  • Była spokrewniona z osobą spełniającą jeden z powyższych warunków

Kolejnym warunkiem jest złożenie do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku Z-12 wraz z załącznikami:

  • Skróconym odpisem aktu zgonu

  • Oryginalnymi rachunkami lub potwierdzonymi przez bank kopiami rachunków, które dokumentują nasz wkład finansowy w organizację pogrzebu.

W przypadku, gdy pochowana osoba nie spełniała żadnego z pierwszych czterech opisanych wyżej wymogów, do wniosku należy dodać również dokument potwierdzający, że jesteśmy spokrewnieni z denatem oraz zaświadczenie, że sami spełniamy jeden z tych warunków (tj. posiadamy ubezpieczenie lub pobieramy emeryturę). Wszystkie dokumenty należy złożyć w czasie 12 miesięcy od śmierci osoby, której koszty pogrzebu ponieśliśmy – w wyjątkowych sytuacjach czas ten może zostać wydłużony do 12 miesięcy od daty uzyskania aktu zgonu.

Ile możemy zyskać?

Zgodnie z obecnymi przepisami, zasiłek pogrzebowy wynosi maksymalnie 4000 złotych – kwota ta jest nieprzekraczalna i niezależna od innych czynników (takich jak nasze dochody czy średnia krajowa wartość wynagrodzenia). Jeśli więc koszt pogrzebu był wyższy, zasiłek nie będzie w stanie go pokryć w całości. Jeśli koszty były niższe, niż maksymalny poziom zasiłku, możemy liczyć na refundację kosztów wyłącznie do kwoty, którą wydaliśmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz