Materiał Partnera

Filtr powietrza – część, którą trzeba wymieniać

Filtr powietrza – część, którą trzeba wymieniać
Filtr powietrza to jedna z najważniejszych części w każdym samochodzie. Odpowiada on za sprawne funkcjonowanie naszego auta, a przede wszystkim silnika. Wymiana filtra u mechanika trwa zaledwie kilka minut i praktycznie niewiele kosztuje. Warto więc pamiętać, aby przy kolejnej wizycie w serwisie lub warsztacie poprosić o wymianę filtra powietrza w naszym samochodzie.

 Funkcje filtra powietrza w samochodzie

Filtr powietrza odgrywa kluczową rolę w każdym pojeździe. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza wpływającego do komory spalania. Zatrzymuje wszelkie pyły i zanieczyszczenia stałe jak piasek, kawałki roślin czy drobne kamienie chroniąc układ spalania przed zabrudzeniem i zatkaniem. Wiele nowoczesnych filtrów jest w stanie zatrzymać bardzo małe zanieczyszczenia o wielkości nawet kilku setnych milimetra. Dzięki temu wlot powietrza silnika może być utrzymany w czystości.

Wyłapywane zanieczyszczenia po pewnym czasie zapychają filtr co ma wpływ na zmniejszenie ilości przekazywanego powietrza do komory spalania. Zmienia się też charakterystyka silnika, który gorzej reaguje na dodanie gazu. Dlatego warto wymieniać filtr powietrze nie rzadziej niż co 20 tys. km, a najlepiej jak sugerują doświadczeni mechanicy przy każdej zmianie oleju. Brak wymiany filtra prowadzi do skrócenia żywotności  silnika i wzrostu zapotrzebowania na paliwo. Poza tym uszkodzeniu mogą ulec cylindry, tłoki i pierścienie tłokowe.

 Jaki filtr jest w moim samochodzie?

Pojazdy wyposażone są zazwyczaj w suche filtry powietrza z wkładem papierowym lub tkaninowym ułożonym w tzw. harmonijkę. Tworzy ona gęstą sieć, w której brud jest zatrzymywany. Układ dolotowy do filtra jest zbudowany tak, aby powietrze trafiało do filtra od dołu. Dzięki temu pył zatrzymuje się po nim, a w przypadku jeśli jest go dużo zbiera się w komorze filtra.

 Wymiana filtra

Filtr powietrza może zatrzymać nawet 6 kilogramów pyłów rocznie co pokazuje jak duże znaczenie ma jego systematyczna wymiana dla naszego pojazdu. Wymieniając filtr musimy pamiętać też o komorze filtra powietrza. To właśnie tu podczas wloty powietrza do komory spalania następuje filtracja, czyli cały brud wciąż się w niej znajduje. W tym przypadku wymiana filtra powinna iść w parze z oczyszczaniem miejsca, w którym filtr się znajduje. Mechanik, który dokonuje wymiany zazwyczaj czyści to miejsce prostym odkurzaczem co pozwala na dokładne oczyszczenie komory filtra powietrza. Zabrania się stosowania sprężarek powietrza, które poprzez duże stężenie powietrza mogą zanieczyścić wlot powietrza silnika.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz