Artykuł sponsorowany

Fakty i mity – zdrowe mrożonki z owoców i warzyw?

Fakty i mity – zdrowe mrożonki z owoców i warzyw?

Bardzo często słyszymy twierdzenie, że mrożone owoce i warzywa mają mniejszą wartość odżywczą niż te, które są świeże. Prawda to czy mit? Warto wiedzieć, że nie każde powszechne przekonanie jest prawdziwe. W tym wypadku mrożonki podawane zwłaszcza w okresie jesieni i zimy mają więcej witamin oraz minerałów niż ich świeże odpowiedniki. Mrożone produkty są poza tym w 100% naturalne, nie zawierają konserwantów, ponieważ jedynym czynnikiem konserwującym w ich przypadku jest mróz. Zdrowie płynie z mrożonek.

Zimowe smaki z pełni lata

Warzywa i owoce mrozi się, gdy są najłatwiej dostępne, czyli w pełni sezonu. Wtedy są dojrzałe. Mają więc większą wartość odżywczą niż świeże owoce i warzywa, które zimą sprzedają sklepy. Naukowcy potwierdzają, że zamrażanie owoców i warzyw jest wyjątkowo zdrową metodą przechowywania żywności. Zapobiega ona utracie witamin i składników mineralnych. Żeby jednak tak się stało, produkty powinny być prawidłowo zamrażane. Zgodnie z badaniami stwierdzono, że w ciągu pięciu dni od zbiorów, owoce i warzywa mają wielkie straty wartości odżywczych. Dlatego mrożenie powinno odbywać się jak najszybciej. Najlepiej w ciągu kilku godzin od zbioru zaraz po umyciu bieżącą wodą. Tak powstałe mrożonki można z powodzeniem przechowywać przez 12 miesięcy. W tym okresie ich wartości odżywcze są zbliżone lub wyższe od produktów świeżych, ale przechowywanych przez długi czas w magazynach.

Czy wszystko można zamrozić?

Mrożonki są czasem jedynym ratunkiem dla zróżnicowania zimowo-jesiennego jadłospisu. Ale nie każdy produkt można zamrozić w taki sposób, by nie stracił swojego smaku i aromatu. Dlatego też nie powinno się zamrażać żywności, która ma w sobie duże ilości wody.  Nie mrozimy więc pomidorów, ogórków, pomarańczy czy arbuzów. Powstałe podczas mrożenia kryształki lodu zniszczą strukturę tych produktów, co spowoduje, że po rozmrożeniu będą miały mało apetyczną formę.

Blanszowanie przed mrożeniem?

Zanim zamrozimy niektóre warzywa, trzeba je zblanszować. Produkty się myje, rozdrabnia i zanurza we wrzącej wodzie dosłownie  na kilka minut, a następnie przekłada się je do zimnej wodzy. Można też przelać produkty zimną wodą z kranu do całkowitego wystygnięcia. Takie działanie lepiej zabezpiecza warzywa przed utratą witamin oraz innych składników odżywczych i pozwala na zachowanie naturalnego smaku, koloru i struktury. Dlaczego? Blanszowanie niszczy enzymy, które są zawarte w żywności. Enzymy te odpowiadają za zmianę wyróżników sensorycznych, jakie mają dane produkty. Wcześniejsze blanszowanie pozwala na mrożenie pomidorów i ogórków, czyli warzyw, które mają dużo wody.  

Mrożonki bez wyrzutów sumienia

- Mrożone sezonowe owoce i warzywa można używać bez wyrzutów sumienia i strachu, że są mało wartościowym produktem żywieniowym. Stanowią bowiem można powiedzieć nawet idealny, ponieważ i smaczny, i zdrowy dodatek do obiadów i deserów – twierdzi Krystyna Sarna z firmy „MAXIMO” Wyrób mrożonek z Mszany Górnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz