Materiał Partnera

Europalety – znakomicie usprawniają transport i logistykę

Europalety – znakomicie usprawniają transport i logistykę

Palety euro wspaniale ułatwiają składowanie i transportowanie różnych produktów. Są najważniejszymi nośnikami załadunku w obrocie gospodarczym na terenie Europy. Paleta wykonana według specyfikacji utrzyma żądaną masę załadunku i jego objętość. Europalety są dostępne ze wszystkich czterech stron, dlatego łatwo można je przetransportować wózkiem widłowym i układać jedna na drugiej.

Cechy charakterystyczne

Produkcja europalet ruszyła około 1950 roku w szwedzkim koncernie BT Industries, był to produkt pasujący do wszystkich rodzajów wózków widłowych. W Europie najpopularniejsza europaleta oznaczona jest  z boku napisem EUR, waży ok. 25 kilogramów i ma wymiary 1200 x 800 mm. Bezpieczeństwo wymaga, by europalety zawsze ustawiane były równo. Na palecie umieszcza się towar do 1000 mm wysokości, gabaryt ma być kształtem zbliżony do prostopadłościanu, a jego masa nie może przekroczyć jednej tony. Każda tak przygotowana paleta określana jest jako jednostka ładunkowa i można je piętrzyć.

Wszystkie palety ze znakiem EPAL, EUR oraz UIC należą do grupy palet o  wspólnej nazwie europalety, co skutkuje tym, że można je swobodnie wymieniać, z uwzględnieniem warunków technicznych i jakościowych.

Paleta zbudowana jest z bloków połączonych deskami w środku i na brzegach. Z dwóch stron wejścia są otwarte, a z dwóch następnych wejście jest pomiędzy deskami, mamy więc umożliwione wejście z czterech stron. Dzięki standardowym wymiarom palety pasują do hal i magazynów różnej wielkości, bez problemu można także używać do ich transportu różnych wózków widłowych. Znakomite palety nabędziesz w firmie Drewtex, można zlecić tam również wykonanie palet niestandardowych.

Inne ciekawe zastosowanie palet

Palety świetnie sprawdziły się w logistyce, ale ludzie zastosowali je również w meblarstwie. Pierwotna forma europalety jest surowa, zimna i niezbyt atrakcyjna w wyglądzie, ale znaleziono tysiące sposobów na ciekawe modyfikacje. Mebel z europalet może nie spodobać się tradycjonalistom, ale trzeba przyznać, że taka aranżacja ma swój niepowtarzalny charakter.

Można śmiało powiedzieć, że obecnie panuje moda na meble z palet drewnianych. Podobają się one wielu ludziom ze względu na swój intrygujący wygląd, ale rosnącą popularność zdobywają także ze względu na niewygórowaną cenę. Mocne europalety są tanim surowcem, popularne meble, które są z nich wykonywane to kanapy, do których dorabia się tapicerowane siedziska i oparcia, szafki, regały, łóżka i stoliki. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od pomysłowości stolarza. Meble można wstawić do ogrodu i na taras, znakomicie wkomponowują się we wnętrza utrzymane w stylu nowoczesnym i industrialnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz