Euro 2016: poradnik kibica

Euro 2016: poradnik kibica

Stało się: 10 czerwca wreszcie rozpoczynają się długo wyczekiwane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Na dziesięciu francuskich stadionach do walki o tytuł mistrza staną 24 drużyny, w tym Polska. To nie lada gratka dla fanów piłki nożnej.

Chcesz przygotować się do kibicowania naszym? Możesz to zrobić na wiele sposobów. Oto krótki poradnik kibica.

Gdzie, co i kiedy?

Zacznijmy od podstawowych informacji, które ułatwią Ci organizację czasu podczas rozgrywek Euro. W końcu to aż 30 dni walki i 51 meczów do obejrzenia!

Oficjalne otwarcie Euro 2016 to 10 czerwca. Mecz inauguracyjny odbywa się między Francją (gospodarzem Mistrzostw) a Rumunią o godzinie 21:00. Przez kolejne dni trwać będą rozgrywki grupowe. Każdego dnia czekają nas aż trzy mecze – o 15:00, 18:00 i 21:00. I tak aż do 25 czerwca, kiedy zostaną wyłonieni zwycięzcy i laureaci drugiego miejsca wszystkich sześciu grup.

Kolejna faza to 1/8 finału – 8 meczów, które wyłonią ćwierćfinalistów. Odbędą się między 25 a 27 czerwca – o takich samych godzinach, jak mecze z eliminacji. Na ćwierćfinały – między 30 czerwca a 3 lipca – zarezerwuj sobie czas o 21:00.

6 i 7 lipca to dni dwóch półfinałów. Zwycięzcę Euro 2016 poznamy 10 lipca. Mecz na stadionie w Saint-Denis rozpocznie się o 21:00.

Jak widać – emocji nie zabraknie. Szczególnie, że w rozgrywkach uczestniczą najlepsze europejskie drużyny, w tym po raz kolejny w historii gra również polska reprezentacja – tym razem pod wodzą Adama Nawałki. Czy naszym uda się wyjść z grupy, w której oprócz nas są także Niemcy, Ukraina oraz Irlandia Północna? Pewne jest jedno: czekają nas niezapomniane emocje!

Kiedy grają Polacy?

Jeśli nie masz czasu na oglądanie rozgrywek grupowych we wszystkich grupach lub chcesz się skupić wyłącznie na naszych zawodnikach, zarezerwuj sobie na pewno czas na trzy mecze grupy C:

  • Polska – Irlandia Północna: 12 czerwca, 18:00;
  • Polska – Niemcy: 16 czerwca, 21:00;
  • Polska – Ukraina: 21 czerwca, 18:00.

Wszystkie będzie można obejrzeć nieodpłatnie w Polsacie lub TVP 1. Gdy chodzi o mecze 1/8 finału (jeżeli nasz zespół wyjdzie z grupy) mogą się one odbyć bądź to 25 czerwca – jeśli zajmiemy 2. miejsce, bądź 26 czerwca – jeżeli zwyciężymy. Co do dalszych rozgrywek, wszystko zależy od "układanki"!

Gdzie kibicować?

Najlepiej na francuskich stadionach, gdzie jak na dłoni można poczuć wszystkie piłkarskie emocje. Nie ma jednak co ukrywać – wyjazd jest zarówno kosztowny, jak i czasochłonny. Tak naprawdę jednak, i w Polsce można dać się porwać piłkarskim emocjom. Gdzie?

  • W domowym zaciszu

Wystarczy duży telewizor, kilku znajomych, smaczne przekąski i trochę biało-czerwonych gadżetów, by stworzyć niepowtarzalną atmosferę niskim kosztem. A takie domowe piłkarskie imprezy zazwyczaj wspomina się bardzo miło – niezależnie od wyników rozgrywek.

Tu na dużym telebimie, w gronie kilkudziesięciu, kilkuset a nawet kilku tysięcy osób atmosfera stadionowa jest jeszcze bliżej, a emocje udzielają się wszystkim – także tym, których zaliczamy do grona "niedzielnych kibiców". Znalezienie miejsca, gdzie mecze Euro będą transmitowane, nie powinno być trudne – choć wiele lokali zrezygnowało z tej szansy z uwagi na wysokie opłaty licencyjne za włączenie rozgrywek. Odrobina cierpliwości jednak udowodni, że w każdym mieście czeka szansa na śledzenie piłkarskich zmagań we Francji w większym gronie i komfortowym otoczeniu.

Który sposób oglądania jest lepszy? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo przecież każdy kibic lubi co innego. Warto jednak przeżywać to wyjątkowe święto sportu w gronie znajomych, przyjaciół – generalnie: w towarzystwie. Wtedy oglądane na ekranach mecze stają się jeszcze bardziej emocjonujące, a wspomnienia pozostają w kibicach na długo.

Kto wygra Euro 2016? Czy mistrzowie z 2012 roku, Hiszpanie, obronią tytuł? A może wygrają Francuzi, Anglicy lub Niemcy? Pewne jest jedno: przez najbliższy miesiąc tych emocji na pewno nie zabraknie! Szykuj się więc na to wyjątkowe święto futbolu i baw się dobrze – kibicując naszym i nie tylko!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
Kasia K.
Kasia K.
10.06.2016
Idziemy kibicować i trzymamy kciuki za naszych! święto Futbolu - u mnie w domu będzie także gorąco - prywatna strefa Jednego Wielkiego Kibica:-) a ja z nim razem.
Ania M.
Ania M.
10.06.2016
Super!!!!