Artykuł sponsorowany

Etapy zakładania ogrodu

Etapy zakładania ogrodu

Przestrzeń wokół domu zdecydowanie warto zagospodarować. Ogrody pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Mogą być również miejscem spotkań towarzyskich. Jeśli pogoda jest dobra, a do parku daleko, własny ogród może się okazać jedynym wyjściem, by zaznać kontaktu z naturą. Dlatego tak istotne jest, by ogrody były dobrze zaprojektowane i urządzone, spełniając tym samym swoje funkcje w pełnym zakresie.

Przygotowania do założenia ogrodu: oczekiwania i możliwości

Zanim zlecimy projekt ogrodu (np. firmie Anelab działającej na terenie województwa pomorskiego), musimy poważnie zastanowić się nad naszymi potrzebami i możliwościami. Ważne jest to, by ogród pasował stylistycznie do swego otoczenia, a zatem architektury domu. Powinien także pasować do nas. Warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: w jaki sposób będziemy spędzać czas w ogrodzie? Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie weekendu bez grilla ze znajomymi, a inni wolą poleżeć z książką w hamaku. Musimy też zadecydować, czy chcemy prowadzić ogródek warzywny, którego doglądanie może być dla wielu przyjemne, ale też czasochłonne. Podobnie jest z rabatkami kwiatów. Marzenia należy skonfrontować z rzeczywistością – lepiej, żeby grządki nie stały odłogiem. Dlatego w dobie szybkiego życia wielu z nas decyduje się na „bezobsługowe” krzewy i trawy.

Na czym polegają prace przy zakładaniu ogrodu?

Gdy jasno sformułujemy swoje oczekiwania, a nasze fundusze pozwolą nam na ich zrealizowanie, możemy przystąpić do prac wstępnych lub wynająć firmę, która zajmie się tym za nas. Działka musi być uporządkowana, także z pozostałości po budowie domu, powinniśmy też usunąć chwasty. Do tej drugiej czynności przydaje się glebogryzarka lub szpadel, dzięki którym pozbędziemy się rozłogów chwastów. Oprysk niszczący wszystkie rośliny najlepiej pominąć. W tym czasie z pewnością mamy już szczegółowy projekt przyszłego ogrodu – bez tego ani rusz. Musimy wiedzieć, jak mają przebiegać instalacje, gdzie będą nawierzchnie, a gdzie mała architektura (np. taras czy altana). Fachowcy zajmujący się projektowaniem ogrodów biorą pod uwagę wszystkie te istotne kwestie, a także dużo więcej. Ostateczny kształt naszego ogródka zależy np. od rodzaju gleby, jaka znajduje się na działce, stopnia nasłonecznienia, architektury domu, charakteru okolicy i sąsiedztwa. Po przygotowaniu terenu możemy zająć się budowaniem architektury ogrodowej, układaniem instalacji elektrycznej oraz nawierzchni. Same rośliny sadzi się na końcu, podobnie jest z zakładaniem trawnika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz