Materiał Partnera

Etapy produkcji okien z PCV

Etapy produkcji okien z PCV

Każdy z nas doskonale zna skrót PCV, jednak tak naprawdę szukając okien powinniśmy posługiwać się zwrotem okna PVC. Polichlorek winylu, a więc tworzywo sztuczne wykorzystywane między innymi przy produkcji okien plastikowych, posiada dwa poprawne skróty: PVC od Poli Vinyl Chloride lub polski skrót PCW od Polichlorek Winylu. Kiedyś mówiło się poprawnie: pecewu.

Profesjonalne, nowoczesne, ekologiczne

Rodzaj zastosowanego sprzętu, doświadczenie pracowników, przyjęte procedury i standardy oraz kontrola jakości, wpływają zarówno na parametry, jak i na wygląd okien. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w zakresie produkcji pozwala także na minimalizowanie jej negatywnego wpływu na środowisko – odpowiednio przeprowadzony proces produkcji jest więc decydujący także z punktu widzenia ekologii.

I.  Etap cięcia i obróbki profili

Przystępując do produkcji okna, zaczynamy od przycięcia profilu na wymiar określony w zamówieniu. Proces ten jest całkowicie zautomatyzowany. Do maszyn wgrywane są pliki zawierające informacje dotyczące tego w jaki sposób ma być pocięty materiał – gwarantuje to z jednej strony precyzyjne cięcie, a z drugiej pozwala na optymalne wykorzystanie materiału.

Dostarczone na stanowisko tnące profile, są układane na stole podającym, który automatycznie sam pobiera je do strefy przecinania, skąd po wykonaniu operacji cięcia są z niej odprowadzane i zaopatrywane w naklejkę z kodem kreskowym, niezbędnym do dalszej identyfikacji poszczególnych elementów i zawierającym informacje jakie mają być na nich wykonywane dalsze czynności obróbcze.

Kiedy profile są już przycięte na wymiar, do ich środka pracownicy wkładają wzmocnienia stalowe i skręcają za pomocą wkrętarek lub w wersji zautomatyzowanej, przycięte na wymiar profile trafiają do w pełni zautomatyzowanego centrum obróbczego skąd są automatycznie pobierane za pomocą chwytaka i wprowadzane do części obróbczej, gdzie na podstawie informacji odczytanych z kodu kreskowego wykonywane są wszystkie otwory technologiczne oraz wyposażane są w stalowe, ocynkowane wzmocnienia gwarantujące sztywność konstrukcji okna.

II.  Etap zgrzewania i czyszczenia naroży

Jednym z najważniejszych etapów produkcji jest zgrzewanie ram i skrzydeł wykonywane przy pomocy sterowanych komputerowo zgrzewarek. Maszyny posiadają możliwość niezależnego ustawienia wielu parametrów typu: temperatura zgrzewania, czas nagrzewania, nacisk na profile.

Łączenie ram i skrzydeł odbywa się w wysokiej temperaturze i w efekcie na powierzchni pozostają nieestetyczne nadlewki. Dlatego następuje proces oczyszczania, który również przebiega przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

III.  Montaż

Kolejnym etapem produkcji okien z PCV jest zamontowanie dodatkowych, niezbędnych elementów okien. Okna muszą zostać wyposażone między innymi w zawiasy i okucia.

Następna operacja polega na kompletowaniu ze sobą ram i skrzydeł okiennych, ułatwia to prasa do wstępnego ich montażu.

Okute zgrzewy łączy się w kompletne okno, które trafia za pomocą specjalnych stojaków rolkowych na stanowisko szklenia oraz kontroli jakości.

Unieruchomione w prasie okna są szklone pakietami szyb zespolonych, które, po odpowiednim ułożeniu na mostkach szkleniowych i zaklinowaniu – zamykane są listwami przyciętymi na specjalnej pile do cięcia listew przyszybowych.

Ostatnie jest stanowisko kalibracji i kontroli jakości. I oczywiście pakowanie.
Opracowanie:
Kraków, Makuszyńskiego 17
tel. 12 642 95 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz