Materiał Partnera

Etapy leczenia ortodontycznego

Etapy leczenia ortodontycznego

Prosty zgryz to nie tylko piękniejszy, ale także warunek zachowania zdrowia zębów. Nieprawidłowości zgryzu powodują odkładanie się osadu oraz resztek pokarmu w trudno dostępnych szczelinach międzyzębowych. Może to sprzyjać pojawianiu się próchnicy oraz schorzeń przyzębia. Najbardziej popularną formą leczenia wad są aparaty nazębne, które mogą mieć formułę stałą oraz wyjmowaną (stosowaną u dzieci).

Wywiad medyczny

Każde szczegółowe badanie lekarskie poprzedzone jest wywiadem medycznym. Jego celem jest określenie oczekiwań oraz potrzeb pacjenta, uzyskanie informacji na temat jego schorzeń, historii leczenia. Podczas wywiadu ortodontycznego zbierane są dane dotyczące np. alergii, co może mieć wpływ na rodzaj noszonego aparatu.

Badanie szczegółowe oraz ocena zgryzu

Właściwe badanie ortodontyczne następujące po wywiadzie dzieli się na zewnątrzustne oraz wewnątrzustne. Pierwsza część dotyczy oceny symetrii twarzy oraz pracy stawów skroniowo-żuchwowych np. w czasie mówienia, co wskazuje na to, że badanie rozpoczyna się właściwie od wejścia pacjenta do gabinetu. Badanie wewnątrzustne ma na celu przyjrzenie się zaburzeniom zgryzu, ale także ocenie stanu dziąseł, ślinianek i błony śluzowej jamy ustnej, podkreśla ortodonta Katarzyna Skorek-Stachnik

Ocena zgryzu ma na celu sprawdzić relację pomiędzy górną szczęką a żuchwą. Bada się także szerokość szczęk, relacja zębów do łuków zębowych. Na tym etapie sprawdza się także obecność próchnicy, ubytków oraz innych schorzeń zębów. Następnym etapem jest badanie pantomogramem, którego wynikiem jest zdjęcie panoramiczne zębów oraz pobranie wycisków do gipsowych modeli zębów.

Założenie aparatu

Z przypadku aparatów stałych zakłada się pacjentowi tzw. gumki separacyjne, które pozwalają na to, aby oddalić od siebie zęby, co ułatwia potem zamontowanie pierścieni. Dzieje się to na ok. siedem dni przed założeniem właściwego aparatu. Przed tym zabiegiem dokładnie czyści się powierzchnię zębów, a następnie umieszcza tzw. pierścienie na najdalszych zębach trzonowych. Następnie przy pomocy kleju oraz lampy polimeryzacyjnej uzupełnia się zamki na reszcie uzębienia pacjenta. Zostają one na cały czas leczenia ortodontycznego i aby miało ono odpowiedni efekt, należy trzymać się zaleceń związanych z higieną i odpowiednią twardością spożywanych pokarmów.

Ostatnie etapy leczenia

Po zdjęciu aparatu ortodonta wykonuje tzw. wyciski końcowe, które uzyskuje się podobnie jak w pierwszym wypadku poprzez wykonanie odlewu z masy gipsowej. Pobierane są one w celu wykonania płytki retencyjnej, którą pacjent nosi przez całą dobę, z wyłączeniem posiłków. Czas noszenia płytki uzależniony jest od każdego pacjenta i przestrzeganie tego zabiegu jest ważne dla utrzymania się efektów leczenia za pomocą aparatu ortodontycznego.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, Zbocze 8
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz