Materiał Partnera

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Budowa domu jednorodzinnego składa się z sześciu głównych etapów. Niezależnie od tego, jakiej wielkości budynek powstaje, jakie będzie posiadał instalacje czy jak bardzo oryginalny jest, jeśli chodzi o projekt architektoniczny - żadnego z tych kroków nie można pominąć. Wpływają na to zarówno kwestie formalne, jak i standardowe wymogi, jakie musi spełniać dom.

Przygotowania formalne

Pierwszym etapem, bez którego nie może odbyć się żadna budowa, jest gromadzenie dokumentów technicznych, projektów i pozwoleń. Gdy posiadamy działkę, musimy zakupić projekt. Dopiero wtedy możemy starać się o pozwolenie na budowę w lokalnym starostwie powiatowym. Pozwolenie ważne jest przez trzy lata.

Już na etapie formalnym zarezerwujmy ekipę budowlaną, która wejdzie na plac budowy tak szybko, jak będzie to możliwe. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie przedsiębiorstwa, które zajmuje się budową domu od pierwszych wykopów pod fundamenty do wykańczania wnętrz według naszego projektu. Do takich firm należy Partnerhr Sp. z o.o budowlanka - zaangażowanie jednej firmy to pewność braku opóźnień, przestojów i znajomości od podstaw budynku i jego mocnych i słabych stron.

Stan zerowy

Gdy ekipa budowlana wejdzie już na plac budowy (najlepiej pod koniec zimy), musi go ogrodzić, a także zagospodarować w sposób, który sprawi, że cały proces powstawania budynku będzie optymalny i nie wymagający przestawiania materiałów i sprzętu. Na działce powinien pojawić się geodeta, który wytyczy teren pod zabudowę.

Gdy wyznaczone zostanie miejsce pod wykopy fundamentów, ekipa budowlana może przystąpić do pracy. Oprócz fundamentowania, powinna zadbać o izolację, a także rozprowadzić elementy kanalizacji.

Stan surowy otwarty

W tym momencie powstają ściany zewnętrzne, stropy, a także schody. Następnie ekipa budowlana zabiera się za więźbę dachową, komin i pokrycie dachu.

Stan surowy zamknięty

Wreszcie budynek jest zamknięty, a inwestor widzi zbliżający się koniec budowy. Na tym etapie ekipa budowlana wykonuje wszelkie prace, które przygotowują budynek do prac w miesiącach zimowych. Jest to wykonanie stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych. Ważne jest zamontowanie instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych itp. Po tym następuje ich odbiór. Wykonywane są suche tynki i ewentualnie stałe ogrodzenie.

Wykończenie i montaże

Gdy na tym etapie zostaną wykonane grzejniki, piece, a także zainstalowane gniazdka, ogrzewanie itp., ekipa budowlana przystępuje do wykończenia wnętrz według wizji inwestora, jak tynkowanie, układanie podłóg czy kafelkowanie. Jest to też moment na ocieplenie elewacji zewnętrznej.

Zakończenie budowy

Zakończenie budowy to kolejne formalności, po dokonaniu których możemy zamieszkać w wymarzonym domu. Zawiadamiamy nadzór budowlany,  dołączając do dokumentów: oświadczenie kierownika budowy, kopię świadectwa energetycznego, potwierdzenie odbioru przyłączy, powykonawczą inwentaryzację geodezyjną, a także dziennik budowy.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Dworcowa 104-108
tel. 48730606350
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz