Artykuł sponsorowany

Elewacja, która tworzy charakter domu

Elewacja, która tworzy charakter domu

Elewacja jest równie istotnym elementem wykończenia całego budynku, jak wnętrza czy schody zewnętrzne. Wybrane materiały, kolorystyka i dekoracje pozwalają stworzyć unikalny charakter domu, podkreślając styl nowoczesny, klasyczny lub wprowadzając nieco ekstrawagancji.

Walory podkreślane kolorem

Wykańczanie elewacji domów za pomocą tynkowania czy malowania traci powoli na popularności. Niestety fasada domu wykończona w ten sposób wymaga stałej dbałości, odświeżania i czyszczenia co kilka lat. Wprawdzie tynkowanie i malowanie jest procesem tanim i prostym, ale jednak wymaga sporo pracy. W obecnych czasach niewielu ludzi dysponuje taką ilością czasu, żeby systematycznie poświęcać go na konserwację domu. Budując własne siedlisko tworzy się je w taki sposób, aby w nim mieszkać komfortowo, a nie martwić się o odpadające fragmenty elewacji. Dlatego najpopularniejsze jest wykładanie domów płytkami kamiennymi, klinkierem czy innymi materiałami trwałymi. Jeśli jednak komuś zależy na tym, aby dom naprawdę był dekoracyjny i kusił swoimi walorami, to warto pomyśleć o malowaniu.

Kolory mają specjalne właściwości optyczne. Potrafią zmniejszać lub powiększać, eksponować lub ukrywać, nadawać głębi albo spłycać. Podstawowa wiedza o tym, w jaki sposób kolor działa na obserwatora może zaowocować fantastycznymi efektami. Przykładowo szarości powodują wyeksponowanie barw intensywnych i są doskonałym tłem dla roślinności. Kolor biały nie tylko optycznie powiększa, ale też przyjmuje odcień koloru sąsiadującego. Kolor czarny w małych akcentach podkreśla intensywność barwy sąsiadującej. Brązy i beże wywołują poczucie ciepła, a także doskonale komponują się z otoczeniem, czerwień pobudza, a błękit wycisza i uspokaja. Najlepiej jednak odpoczywa się w ciepłych odcieniach zieleni. Dodatkową zaletą kolorów jest to, że można za ich pomocą pokazać, co jest najciekawsze w budynku.

Sztukateria – niepowtarzalny styl

Budowanie domu w zamieszkałej okolicy zobowiązuje. Można oczywiście mieć swój własny pomysł na budynek, jego wielkość, rozkład czy wykończenie elewacji, jednak zawsze należy liczyć się z tym, jakie trendy panują w danej okolicy. Jeśli modne są delikatne domki ze zdobieniami, nasz ciężki ceglany dom będzie wyglądał nietypowo. Podobnie będzie, jeśli postawimy pastelowy śliczny domek w okolicy, gdzie dominuje prosta surowa zabudowa. Warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z panującymi stylami okolicznej zabudowy. Dostosowanie do panującego stylu nie oznacza, że nie można własnego domu wykończyć w sposób niepowtarzalny. Pomocna w tym może być sztukateria elewacyjna. Zanim się jednak podejmie decyzję, jakiego typu ozdoby zastosować, warto je wcześniej zaplanować.

Zaprojektowanie elewacji nowej lepiej powierzyć architektowi, ale jeśli ma się trochę inwencji i zmysł artystyczny można się pokusić o samodzielne wykonanie sztukaterii. Elementy sztukaterii można wykonać samodzielnie ze styropianu, jednak jego cięcie nie jest wcale proste, a uzyskanie kilku jednakowych kształtów i do tego dość skomplikowanych – wręcz niemożliwe. Firmy, takie jak ABC Elewacje s.c., oferujące szeroki wybór materiałów budowlanych, posiadają w sprzedaży również gotowe profile architektoniczne, dzięki którym można zmienić monotonną sztampową bryłę budynku w niepowtarzalną kompozycję. Pomalowanie sztukaterii w kontrastowym do elewacji odcieniu wydobędzie ich piękno.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz