Materiał Partnera

Elementy wyposażenia magazynów

Elementy wyposażenia magazynów

Elementy wyposażenia magazynów

Większość magazynów to miejsca, które nie mogłyby funkcjonować bez odpowiedniej organizacji pracy. Sprawne i bezpieczne składowanie towarów wymaga wdrożenia odpowiednich systemów oraz przestrzegania ważnych zasad. Dużą rolę w funkcjonowaniu każdej przestrzeni składowej odgrywa wyposażenie. Powinno być dobrane tak, aby optymalnie wykorzystać daną przestrzeń i ułatwić pracę. Dowiedz się więcej na temat wyposażenia magazynów.

Podstawowe wyposażenie magazynów

Każdy magazyn wymaga odpowiedniej przestrzeni do przechowywania towarów. Najważniejszym jej elementem są regały. Występują one w wielu wariantach, przez co mogą być precyzyjnie dostosowane do typu składowanych produktów i innych wymagań. Właściwe dopasowanie regałów do prowadzonej działalności pomoże zwiększyć funkcjonalność magazynu, ułatwi zachowanie porządku i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wyróżnić można m.in. regały:

  • paletowe – najpopularniejsze, w tej kategorii wyróżniamy m.in. regały rzędowe, wjezdne, przejezdne i przepływowe,
  • półkowe – do przechowywania materiałów niepaletowanych, mogą być wyposażone w elementy siatkowe, separatory itp.,
  • wspornikowe – tzw. regały do dłużyc, czyli długich i ciężkich towarów.

Osobną kategorią są też regały wysokiego składowania, które charakteryzują się wysokością powyżej 7 m i zastosowaniem w dużych, nowoczesnych magazynach.

Poza regałami magazyny wyposaża się w szafy i szafki służące do przechowywania sprzętu
i narzędzi – zarówno tych serwisowych, jak i używanych na co dzień przez pracowników. Mogą być też wykorzystywanej jako schowki na dokumenty. Zazwyczaj są wyposażone
w zabezpieczenia (zamykane na klucz).

Trudno też wyobrazić sobie wyposażenie magazynów bez palet i innego typu pojemników do przechowywania oraz transportu towarów. W wielu składach stosuje się zarówno ustandaryzowane europalety, jak i palety tradycyjne oraz modele o innych wymiarach. Istotny jest też sprzęt do ich transportu – w zależności od rozmiarów i typu przestrzeni składowej są to klasyczne wózki widłowe jezdniowe (z silnikiem), jak i wózki ręcznie (tzw. paleciaki) napędzane siłą mięśni pracownika.

Dodatkowe wyposażenie magazynów

Jak mówi pracownik firmy Constructor Poznań: Poza podstawowym sprzętem warto wyposażyć magazyn w dodatkowe elementy, które pomogą usprawnić pracę. Niektóre regały dobrze uzupełnić np. o półki siatkowe, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza
i świetnie nadają się do przechowywania mniej typowych towarów. W tym przypadku można zastosować też separatory, które pomogą lepiej zorganizować przestrzeń na półce
i świetnie nadają się do przechowywania mniej typowych towarów. W tym przypadku można zastosować też separatory, które pomogą lepiej zorganizować przestrzeń na półce – dodaje.

To jednak nie jedyne akcesoria, którym warto przyjrzeć się bliżej. Bardzo przydatne są ograniczniki wysuwu palet, które umieszcza się w tylnej części regału – po to, by zapobiegały nadmiernemu wsunięciu się palety w głąb. To z kolei przyczynia się do pozostawienia szczeliny między regałami w celu usprawnienia działania np. instalacji tryskaczowej.

W magazynie warto zawsze dbać też o bezpieczeństwo. Dlatego do ważnego wyposażenia należą osłony do ochrony regałów oraz lustra, które ograniczą liczbę kolizji poprzez ułatwienie manewrowania wózkami w wąskich korytarzach składu. W wielu sytuacjach sprawdzają się też dodatkowe belki poprzeczne do regałów, które dają dodatkowe podparcie palecie a co za tym idzie zmniejszają ugięcie palety - lepiej rozkładają obciążenia od towarów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz