Materiał Partnera

Elementy stroju myśliwskiego

Elementy stroju myśliwskiego

Tradycja polowań nadal ma się dobrze we współczesnej Polsce. Dlatego kultywujący ją myśliwi muszą być zaopatrzeni w specjalną odzież, akcesoria i narzędzia optyczne. Zadaniem tych przedmiotów jest ułatwienie polowania oraz ochrona przed niskimi temperaturami i owadami. Ale z czego konkretnie składa się strój myśliwski? I jakie warunki powinien spełniać?

Strój myśliwski – jaki powinien być?

Przed wybraniem się na polowanie, trzeba się najpierw odpowiednio przygotować. Głównym zadaniem stroju myśliwskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa jego właścicielowi. Dlatego powinien on być wykonany z wytrzymałego materiału, którego nie rozerwie byle gałąź. Najlepiej, jeśli strój jest również wodoodporny. Powinien być dostosowany do różnych warunków pogodowych – ochraniać przed zimnem albo przed upałami. Dużym ułatwieniem jest, jeśli ubrania uniemożliwiają dostęp insektom, takim jak kleszcze. Ponieważ strój służy do wykonywania swego rodzaju aktywności fizycznej, powinien on być wygodny i dopasowany do myśliwego. Niekomfortowe ubrania i buty potrafią być bardzo uciążliwe podczas polowania. Strój powinien być też oczywiście w kolorach ziemi, aby myśliwy był mniej widoczny wśród drzew. Najlepiej sprawdzą się zielony, brązowy, a także czarny. Dodatkowo, zimą można ubierać się na biało. Dobrym pomysłem jest nawiązanie do tradycji łowieckiej.

Z czego składa się strój myśliwski?

Bardzo ważnym elementem stroju myśliwskiego jest kurtka, która chroni przed zimnem. Istotną częścią jest także kamizelka, która nadaje się zarówno jako okrycie wierzchnie, jak i dodatkowa warstwa ocieplająca. Niektóre modele gwarantują również ochronę przed insektami. Ważne są też spodnie myśliwskie, stworzone z wytrzymałego materiału. Czasem posiadają szelki, co znacznie poprawia wygodę. Elementami stroju myśliwskiego są również koszule i koszulki. Dodatkową ochronę przed zimnem stanowią ubrania termiczne. Bardzo ważnym elementem są też oczywiście odpowiednie buty. Odzież myśliwska powinna być paroprzepuszczalna i wytrzymała. Wszystkie wyżej wymienione ubrania można kupić np. w sklepie myśliwskim MATUS. Oprócz podstawowych elementów, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Należą do nich wzmacniacze, ściągacze czy kieszenie, w których można schować wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty. Przydatne są też akcesoria, takie jak latarki.

Strój myśliwski zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką musi spełniać bardziej konkretne wymogi. Warto się z nimi zapoznać, jeśli ktoś chce skompletować odzież zgodną z tradycją łowiecką.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz