Artykuł sponsorowany

Elementy opieki ginekologicznej kobiet w okresie ciąży

Elementy opieki ginekologicznej kobiet w okresie ciąży

Ciąża to nie choroba. Jest to jednak czas wyjątkowy, w którym kobieta powinna znajdować się pod opieką lekarza. Lekarzem tym jest ginekolog, a najlepiej ginekolog-położnik. Odkąd jego nadzór nad zdrowiem ciężarnej i rozwijającego się w jej łonie dziecka stał się standardem, śmiertelność noworodków i kobiet w połogu istotnie spadła. Znaczenia opieki ginekologicznej w tym szczególnym okresie nie można zatem przecenić. Co wchodzi w jej zakres?

Do podstawowych elementów należą szczegółowy wywiad lekarski oraz wstępne badania przeprowadzane podczas pierwszej wizyty ciężarnej u ginekologa. Jak dowiadujemy się w specjalistycznych gabinetach lekarskich Pawlik w Poznaniu, wizyta ta powinna mieć miejsce między 6. a 8. tygodniem od momentu zapłodnienia (który wtedy też najczęściej jest precyzyjnie ustalany, tak by możliwe było ustalenie również daty porodu).

Harmonogram wizyt i badań kontrolnych

Wiedza o aktualnym stanie zdrowia kobiety – a także o chorobach przewlekłych i przebytych, minionych operacjach oraz ewentualnych poprzednich ciążach czy schorzeniach dziedzicznych występujących w rodzinie zarówno przyszłej matki, jak i ojca – zdobyta na podstawie wywiadu oraz zleconych badań pozwala lekarzowi określić schemat dalszego postępowania.

Składają się nań przede wszystkim kolejne badania i wizyty, odbywane zgodnie z adekwatnym do stanu zdrowia matki i dziecka harmonogramem. Zdecydowana większość ciąż to obecnie ciąże tzw. fizjologiczne, czyli przebiegające bez większych powikłań. W ich przypadku do 28. tygodnia od poczęcia zaleca się odwiedzanie ginekologa raz w miesiącu, następnie co mniej więcej 14 dni aż do 36. tygodnia, a potem raz na tydzień.

Badania

Wśród badań, którym rutynowo poddawane są ciężarne, wyróżnić można zasadniczo odbywające się podczas wspomnianych wizyt badania ginekologiczne, pomiary wagi i ciśnienia krwi, badania laboratoryjne (krew, mocz, wymazy z pochwy), a także badania prenatalne (w tym USG). Te ostatnie mają na celu monitorowanie prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki, wszystkie zaś pozwalają kontrolować również jej stan zdrowia, aby w razie potrzeby podjąć stosowne działania.

Przygotowania do porodu

Większość ewentualnych problemów rozwiązać można bowiem leczeniem jeszcze w okresie ciąży albo wręcz tylko zaleceniem, by przyszła mama fizycznie się oszczędzała. Natomiast wiedza o tym, że dziecko prawdopodobnie urodzi się z jakąś wadą, pozwala lepiej przygotować się na jego przyjście na świat: rodzicom głównie psychicznie, lekarzom zaś – technicznie i organizacyjnie, pod kątem samego porodu oraz specjalistycznej opieki nad noworodkiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz