Materiał Partnera

Elementy nawigacji morskiej

Elementy nawigacji morskiej

Każdy z lekcji historii kojarzy na pewno kompasy, busole czy pożółkłe mapy, które pomagały żeglarzom utrzymywać prawidłowy kurs. To za pomocą tak prostych przyrządów odkryto większość zamorskich lądów. Dziś, kiedy ludzie na co dzień przemierzają świat wzdłuż i wszerz, można korzystać z bardzo precyzyjnych elementów nawigacji morskiej. Jak więc wyglądają nowoczesne przyrządy dla żeglarzy?

Podstawowe przyrządy do nawigacji morskiej

Nawigacja ma celu określenie pozycji statku czy jachtu i wyznaczenie właściwego kursu. Można prowadzić nawigację satelitarną, terestryczną, radarową, zliczeniową, radiową, astronomiczną oraz inercyjną. Niektóre z tych metod zostały opracowane wiele lat temu i wykorzystuje się w nich proste przyrządy. Natomiast inne do określania położenia jednostki morskiej stosują zaawansowane technologie.

Ciągle w użyciu są kompasy magnetyczne i żyrokompasy. Na statkach od dawna znajdują się także echosondy oraz odbiorniki radiowe. Żeglarze korzystają też oczywiście z map. Do astronawigacji wykorzystuje się sekstant, a także chronometr. Dzisiaj nie można obejść się również bez komputerów pokładowych, które automatycznie określają pozycję statku i są w dużej mierze odpowiedzialne za wyznaczanie trasy.

Systemy nawigacyjne

Elektroniczne systemy nawigacyjne to nieoceniona pomoc dla wszystkich żeglarzy i to niezależnie, czy obierają oni sobie za cel morza europejskie, czy odległe oceany.

„Nowoczesne systemy nawigacyjne są stworzone do tego, aby korzystać z nich na tablecie lub laptopie. Są one łatwe, intuicyjne w obsłudze, a co najważniejsze mapy takie są zawsze aktualne i szczegółowe” – zapewnia specjalista z firmy eNavigare.pl.

Obowiązkowymi elementami nawigacji są właśnie mapy – rastrowe oraz wektorowe. Pierwsze z nich mają tradycyjny układ, wygląd i zostały przystosowane do komputerowych monitorów. Natomiast mapy wektorowe są ogromną bazą danych. Można dowiedzieć się dzięki nim o przeszkodach, takich jak skały, ale także zdobyć informacje o linii brzegowej czy warstwicach lądu i dna.

Żeglarzom, zwłaszcza tym początkującym, ciężko byłoby obejść się bez systemu GPS. Odbiorniki takie pozwalają na wizualizację miejsca położenia statku na mapie, dzięki czemu zawsze można szybko wyznaczyć trasę i obrać odpowiedni kurs.

Niezwykle przydatny jest również System Automatycznej Identyfikacji Statków, czyli AIS. Jego wykorzystywanie gwarantuje uniknięcie morskich kolizji. Dzieje się tak, gdyż działanie tego systemu opiera się na wymianie informacji między żeglarzami drogą radiową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz