Artykuł sponsorowany

Elementy armatury łazienkowej

Elementy armatury łazienkowej

Wybór armatury łazienkowej jest jedną z kluczowych decyzji przy urządzaniu bądź remontowaniu łazienki. Sklepy oferują dziś bogaty wybór tych podstawowych elementów wyposażenia domu czy mieszkania, pochodzących od wielu producentów. Zanim jednak wybierzesz konkretne produkty, warto ustalić, jaki budżet masz do dyspozycji oraz – przede wszystkim – dowiedzieć się, czego dokładnie będziesz potrzebować. Oto nasze podpowiedzi.

Armatura – niezbędne wyposażenie łazienki

Konieczność zakupu i montażu armatury w łazience związana jest z tym, że do pomieszczenia tego doprowadzona jest instalacja wodna. Aby móc z niej wygodnie i bezpiecznie korzystać na co dzień, potrzebna jest ceramika sanitarna (umywalka, wanna, natrysk, bidet) oraz dodatkowe elementy do jej obsługi – czyli właśnie armatura. Jej głównym reprezentantem są baterie, poza nimi w łazience montuje się też zestawy prysznicowe, deszczownice i pakiety łazienkowe.

Rodzaje armatury łazienkowej

Armatura umywalkowa obejmuje baterie (jednouchwytowe lub dwukurkowe) wyposażone w wylewkę (ruchomą lub nie), która może mieć różną wielkość, kształt i kąt nachylenia. Baterie mogą być stojące i naścienne – różnica między nimi nie jest tylko wizualna, gdyż oba rodzaje montuje się w innym miejscu. Istotną częścią baterii jest jej głowica, to ona reguluje strumień wody oraz dzieli zimną wodę od ciepłej. Najczęściej spotykane są głowice ceramiczne i uszczelkowe – te pierwsze uważane są przez ekspertów za trwalsze, mniej awaryjne i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Jak dodaje nasz ekspert z centrum Goja w Gnieźnieistotna jest też średnica głowicyDodatkowe funkcjonalności armatury zapewnia głowica termostatyczna, pozwalająca na łatwe ustawianie temperatury wody płynącej z kranu.


Elementem baterii mającym wpływ na jej działanie jest perlator, który napowietrzając strumień wody, powoduje jej mniejsze zużycie. Wśród armatury wannowej znajdziemy te same rodzaje baterii co wymienione powyżej, w tym baterie ścienne (natynkowe) i stojące, a także niewspomniane jeszcze tutaj baterie podtynkowe. Ten ostatni model to ciekawa propozycja dla zwolenników minimalizmu w łazience. W bateriach podtynkowych ich mechanizm jest ukryty, na widoku są tylko pokrętła i ujście wody. Zapewniają one duży przepływ wody, co czyni z nich dobre rozwiązanie do dużych wanien. Baterie bidetowe nie różnią się niczym szczególnym od pozostałych rodzajów. Z kolei w armaturze prysznicowej, poza wymienionymi już elementami takimi, jak dobra głowica, powinny znaleźć się: termostat, blokada zbyt wysokiej temperatury wody, reduktor szumu wody oraz ogranicznik mocy strumienia. Niektóre systemy natryskowe wyposażone są dodatkowo w funkcje zmiany jego rodzaju i natężenia.

Aktualne trendy

Armatura jest tym elementem wyposażenia łazienek, które podlega zmieniającym się trendom w zakresie wykorzystywanych materiałów, wzornictwa czy dodatkowych funkcjonalności. Modne są obecnie matowe powierzchnie, na przykład nikiel czy patyna, ale kupujący wciąż chętnie sięgają też po eleganckie baterie chromowane. Miłym dodatkiem, który coraz częściej w łazienkach, są dysze masujące o deszczownice. Te ostatnie zapewniają przyjemne wrażenia podczas korzystania z prysznica. Warto na koniec wspomnieć o tym, że dziś dobra armatura łazienkowa powinna być ekologiczna – czyli ograniczająca zużycie wody, w tym wody ciepłej (temu służą na perlatory, termostaty, głowice typu ECO, reduktory ciśnienia), ale też preparatów chemicznych służących do czyszczenia. Ten drugi cel osiąga się m.in. przez pokrycie baterii specjalną powłoką czy bezdotykowe uruchamianie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz