Artykuł sponsorowany

Czym jest kalibracja przyrządów mierniczych?

Czym jest kalibracja przyrządów mierniczych?

Przyrządy pomiarowe, w tym dynamometry to urządzenia, które wykorzystuje się w rozmaitych dziedzinach przemysłu. Aby praca z ich wykorzystaniem była przeprowadzana prawidłowo, niezbędne jest to, aby urządzenia te jak najbardziej odwzorowywały mierzone siły. W celu weryfikacji poprawności ich działania przeprowadza się kalibrację. Zobacz, na czym dokładnie polega wzorcowanie, jaki jest jego cel i jak często należy tę czynność przeprowadzać.

Na czym polega kalibracja dynamometru?

Kalibracja, która nazywana jest również wzorcowaniem, to czynność polegają na ustaleniu relacji między wartościami mierzonej wielkości wskazywanymi przez urządzenie pomiarowe wzorcowane a właściwymi wartościami wielkości fizycznych. Podczas tego zabiegu podaje się także niepewność pomiaru. W najprostszych przypadkach wzorcowanie ma na celu określenie różnic między wskazaniami wzorca a wynikami pomiaru uzyskanymi za pomocą przyrządu mierniczego, który poddawany jest kalibracji. W każdym takim przypadku niezbędne jest uwzględnienie niepewności pomiaru. Usługi kalibracji przyrządów pomiarowych oferuje m.in. firma Tractel.

Wzorcowanie dynamometrów wykonuje się w celu określenia metrologicznych właściwości kalibrowanego przyrządu. W ten sposób można sprawdzić, czy nadaje się on do przeprowadzania dalszych pomiarów. Poza tym wzorcowanie może być poświadczeniem, że przyrząd mierniczy poddany kalibracji spełnia określone wymagania metrologiczne. Jeżeli urządzenie pomyślnie przejdzie kalibrację, wówczas wydawane jest świadectwo wzorcowania, które oznacza się symbolami akredytacji. Warto też wspomnieć o tym, że w trakcie kalibracji należy zachować spójność pomiarową (trasabilność). Stanowi ona nieprzerwany ciąg odniesień kalibrowanego dynamometru do wzorca.

Jak często kalibrować urządzenia miernicze?

Obecnie obowiązujące przepisy nie wyznaczają żadnych wytycznych związanych z częstotliwością wzorcowania urządzeń mierniczych. Ponadto świadectwa wzorcowania nie mają też okresów ważności. To oznacza, że terminy wzorcowań zależą wyłącznie od użytkownika przyrządów pomiarowych. Każdy taki proces należy zapisać w dokumentacji systemu zarządzania. Wyróżnia się jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę w kwestii częstotliwości dokonywania kalibracji. Częstotliwość tej usługi uzależniona jest między innymi od:

  • znaczenia dokładności pomiarów,
  • warunków, w jakich pracują przyrządy miernicze.

Pierwszy z wymienionych aspektów związany jest z tym, że im większe znaczenie wyników pomiarowych, tym częściej powinna być przeprowadzana kalibracja. Podobna zasada dotyczy drugiego aspektu. Jeżeli przyrządy miernicze narażone są na częste działanie ekstremalnych temperatur, wilgoci, a do tego działają na nie zanieczyszczenia mechaniczne i chemiczne, to również w tym przypadku wskazane jest częstsze przeprowadzanie ich kalibracji. Dzięki temu będą one działały prawidłowo.

Opracowanie:
Warszawa, Bysławska 82
tel. 22 616 42 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać