Materiał Partnera

Ekspertyzy techniczne, wytrzymałość budynków, nadzór inwestorski

Ekspertyzy techniczne, wytrzymałość budynków, nadzór inwestorski

W wielu sytuacjach tak budynki starsze, jak i nowe wymagają przeprowadzenia dokładnej  ekspertyzy technicznej. Wykonuje się m.in. sprawdzanie wytrzymałości elementów budynku, co gwarantuje pewność, że będzie on bezpieczny, dla zamieszkujących czy przebywających w nim osób. Do przeprowadzenia takiej kontroli może nas skłonić np. pojawienie się pęknięć na ścianach czy innych niepokojących zmian w całej bryle. Nowe budynki stawiane przez inwestorów prywatnych, jak i deweloperów wymagają odpowiedniej kontroli na każdym etapie prac, którą zapewni nadzór inwestorski. Wszystkie te zadania powinny być wykonywane przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia do wydawania opinii technicznych i kierowania budową.

Okresowe przeglądy budynków

Zgodnie z prawem budowlanym budynki powinny być poddawane okresowym przeglądom technicznym. Odpowiedzialni za nie są inspektorzy budowlani z uprawnieniami. Okresowy przegląd budynków sprawdza m.in. poziom ich wytrzymałości, dzięki czemu dowiadujemy się przykładowo czy nie doszło do uszkodzenia danej nieruchomości, która mogłaby w ten sposób stać się groźna dla ludzi, a w związku z tym konieczne może być  jej wzmocnienie lub nawet wyburzenie. Niezależnie od wszystkiego warto dbać o regularne wykonywanie takich ekspertyz.

Nadzór inwestorski

Zarówno mniejsze, jak i większe inwestycje wymagają odpowiedniego nadzoru dla prowadzonych prac. Prowadzi go inspektor budowlany, który sprawuje pieczę nad poprawnością realizacji całego projektu i opiekuje się budową, zdając relację inwestorowi, który dzięki temu dużo rzadziej lub wcale nie pojawia się na placu budowy. Dzięki temu prace są należycie i fachowo kontrolowane i wszystko przebiega zgodnie z założeniami. Planując mniejszą lub większą inwestycję z pewnością warto zatrudnić kierownika budowy, który zajmie się profesjonalnym nadzorowaniem prac. Każdy budynek musi spełniać odpowiednie wymagania techniczne, powinien powstać zgodnie z zasadami prawa budowlanego i z zachowaniem wszelkich norm i procedur. Zadaniem inspektora jest dopilnowanie, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, aby prace były realizowane terminowo i z zachowaniem najwyższej jakości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz