Materiał Partnera

Ekspertyzy saperskie – kiedy i na kogo zlecenie są wykonywane?

Ekspertyzy saperskie – kiedy i na kogo zlecenie są wykonywane?

Ekspertyzy saperskie wykonywane są przez specjalistyczne firmy, które zatrudniają certyfikowanych saperów, wielokrotnie wcześniej pracujących w wojsku, policji, czy też w branżach przemysłowych: chemicznych, petrochemicznych, czy energetycznych. Dzisiaj zatem opinie dla klientów biznesowych, czy publicznych, nie są tylko przygotowywane przez specjalistów podlegających pod służby mundurowe RP.

Kto zleca wykonanie ekspertyz saperskich?

Ekspertyzy saperskie mają różne formy i dotyczą szerokiego zakresu spraw. Wielokrotnie są one wykonywane na zlecenie sądów, prokuratury, czy też policji oraz innych instytucji państwowych, od muzeów począwszy, na Urzędzie Dozoru Technicznego kończąc. Nie oznacza to jednak tego, że opinie saperskie, w tym specjalistyczne nadzory, nie są tworzone przy współpracy z klientami biznesowymi. Wielokrotnie o ekspertyzy proszą zakłady komunalne, firmy energetyczne, przedsiębiorstwa recyklingowe, ośrodki chemiczne i petrochemiczne, oraz oczywiście ekipy budowlane, najczęściej realizujące inwestycje budownictwa liniowego, komercyjnego, oraz publicznego. Ekspertyzy saperskie, często są częścią prac przy budowie np. autostrad.

Przykłady spraw, które wymagają uzyskania ekspertyzy saperskiej

Ekspertyzy saperskie, jak już wspomniano mają bardzo różnorodne zastosowanie. Między innymi dotyczą określania skutków wybuchów, czy zagrożeń stwarzanych przez maszyny, dane przedmioty oraz materiały wybuchowe. To wtedy firmy saperskie, współpracują np. z biegłymi sądowymi. Innym przykładem zleceń, są te dotyczące oceny zagrożenia danych terenów, na których znajdują się niewybuchy oraz niewypały, w celu tworzenia projektów neutralizacji zagrożenia. Niekiedy opinie mogą dotyczyć prognozowanych stref skażenia, w przypadku budowy i uszkodzenia infrastruktury przemysłowej chemicznej, czy też zagrożeń przy wyburzeniach starych obiektów budowlanych, również z centr miast. Specjalnymi ekspertyzami saperskimi, są te dotyczące wykorzystania klinów hydraulicznych, czy te, mające zakres pracy podwodnej – materiały wybuchowe w akwenach wodnych, czy inne niebezpieczne przedmioty, które się w nich znalazły.

Kto wykonuje ekspertyzy saperskie?

Ekspertyzy saperskie mogą wykonywać tylko certyfikowani specjaliści, którzy działają na specjalistycznym sprzęcie. Ważne jest to, aby firmy branżowe, spełniały również ważne normy ISO, w tym przepisy określone w wymaganiach EN-PN ISO 9001:2009, EN-PN ISO 14001:2005, PN-N-18001:2004. Jedną z firm, która posiada uprawnienia do świadczenia szerokich usług saperskich, jest przedsiębiorstwo FULKO, specjalizujące się także w pracach podwodnych, wyburzeniowych, antropologicznych, czy tych związanych z archeologią sądową. Z pełną charakterystyką tej firmy, zapoznasz się zatem na jej dedykowanej stronie www! 

Opracowanie:
Skarżysko-Kamienna, Główna 153
tel. 795 822 779
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz