Materiał Partnera

Efektywne zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie

Efektywne zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie

Gospodarka zużytymi materiałami w firmie to nie tylko obowiązek każdego właściciela, to także szansa na wygenerowanie oszczędności. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn, takich jak belownice czy zgniatarki, zmniejszają się koszty transportu i składowania pozostałości z procesów produkcyjnych. Redukcja objętości odpadów leży więc nie tylko w interesie środowiska, ale także przedsiębiorstwa.

Oferta rynkowa maszyn do recyklingu jest różnorodna i dostosowana do różnych gałęzi przemysłu. W artykule przedstawione zostały podstawowe rodzaje urządzeń wraz z ich zastosowaniem.

Belownice przemysłowe

To rodzaj prasy, która przy użyciu olbrzymiej siły zamienia wsypane do niej odpady w łatwe do składowania i transportu bele o jednakowym wymiarze. Jej ogromna efektywność sprawia, że cieszy się uznaniem użytkowników. Podczas wyboru urządzenia należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, ważna będzie wydajność urządzenia w cyklu godzinnym oraz dobowym. Odpowiednia wartość tego parametru zapewni ciągły obieg śmieci oraz umożliwi ich właściwe usuwanie. Druga kwestia dotyczy rozmiaru bel powstałych po przetworzeniu. Powinny one być dostosowane do możliwości przewozowych oraz miejsca w magazynie lub na placu. Kolejnym istotnym parametrem będzie zużycie energii. Najnowocześniejsze urządzenia pobierają jej zdecydowanie mniej, co pozwoli na dalsze oszczędności. Poszukując pras do recyklingu warto zwrócić uwagę na produkty szwedzkiej firmy Presona. Szeroka oferta produktów umożliwia ich zastosowanie w każdej branży przemysłu, a ogólnoświatowa renoma i wykorzystanie przez znane marki dają gwarancję najwyższej jakości i bezproblemowej eksploatacji. Wśród dodatkowego wyposażenia można wymienić między innymi systemy do dziurawienia butelek PET, pozwalające na ich zgniecenie, nawet jeśli będą zakręcone. Ważna jest także zastosowana technologia zgniatania. Najlepsze prasy pozbawione są noży, co zdecydowanie obniża koszty eksploatacji.

Najistotniejsze zalety belownicy

  • Bezpieczeństwo pracy – belownice zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż wszystkie poruszające się elementy prasy, pracują za drzwiami ochronnymi i  osłonami, a po ich otwarciu prace zostają niezwłocznie przerwane.
  • Pełna automatyzacja – belownica gwarantuje efektywną pracę i nie wymaga nadzoru. Maszyna wszystkie czynności wykonuje samodzielnie.
  • Trwałość – urządzenie wyróżnia się wyjątkową niezawodnością, dzięki zastosowaniu wysokiej klasy materiałów oraz podzespołów.
  • Znakomita wydajność pracy – to wynik wykorzystania bardzo dużej komory prasowania. Dzięki niej możemy prasować ogromną ilość materiału podczas jednego cyklu prasowania.

To nie wszystkie atuty belownicy. Warto także podkreślić inne zalety urządzenia między innymi niskie zużycie energii, prostą obsługę oraz niski poziom emitowanego hałasu. Belownice mogą być wykorzystane do belowania materiałów takich jak tektura falista, lity karton, czasopisma, gazety, ścinki papieru, opakowania tetra pak, butelki PET, folie, puszki aluminiowe oraz stalowe, twarde tworzywa sztuczne, balast po segregacji, a także odpady komunalne mieszane.

Prasowanie wstępne i zagniatanie w dwóch kierunkach

Innowacyjne belownice wyposażone są w specjalistyczny zespół prasy wstępnej. Rozwiązanie to charakteryzuje się wysoką trwałością i jest przeznaczone do przetwarzania odpadów miękkich. Materiał trafia do komory zgniatania belownicy, a po przekroczeniu określonego poziomu zasypu uruchamiany jest tłok prasy wstępnej. Operator maszyny programuje liczbę cykli prasowania – pomiędzy nimi zgromadzony nad tłokiem prasy wstępnej materiał dosypywany jest do wyznaczonego poziomu zasypu. Dopiero po wykonaniu pracy polegającej na konkretnej ilości zgniotów prasy wstępnej, włączany jest tłok prasy głównej. W tym wypadku maksymalna siła działająca wykorzystywana do zagęszczenia materiału jest już znacznie wyższa – wynosi nawet 80T. Co ważne, prasa wstępna zgniata materiał od góry w trakcie procesu głównego prasowania. Po zakończeniu cyklu poprzez powrót tłoka prasy wstępnej otwarty zostaje wlot komory prasowania, gdzie trafia zgromadzony materiał, a cały cykl rozpoczyna się od początku. Dopiero po osiągnięciu przez belę określonej długości jest ona wiązana drutami stalowymi. Dzięki zastosowaniu dwukierunkowego zgniatania materiału – zarówno od góry, jak i od tyłu – bele są optymalnej wielkości, a ich gęstość jest jednorodna. To nowoczesne rozwiązanie daje możliwość ograniczenia zużywanej energii przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności całego urządzenia.

Przenośniki taśmowe i niszczarki                                      

Aby prasa mogła działać z maksymalną wydajnością, niezbędne będzie skonstruowanie odpowiednich taśm dostarczających odpady. Ich prawidłowa praca będzie gwarancją działania belownicy na maksymalnych obrotach. Kolejnym przydatnym urządzeniem będą wszelkiego rodzaju niszczarki przemysłowe, które znajdują zastosowanie w przemyśle drzewnym, recyklingu oraz przy niszczeniu dokumentów. To prosty sposób na redukcję objętości odpadów lub zabezpieczenie danych przed dostaniem się w niepowołane ręce. Podsumowując, inwestycja w nowoczesne urządzenia do zgniatania i niszczenia to wydatek, który opłaci się każdemu przedsiębiorcy, dzięki oszczędnościom podczas transportu i magazynowania. To także gwarancja właściwego dbania o środowisko.

Opracowanie:
Warszawa, Budy 3 lok. 47
tel. 22 665 02 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz