Materiał Partnera

Drwal – zawód z marzeń

Drwal – zawód z marzeń

Jednym z marzeń wielu mężczyzn jest zostanie drwalem. Aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to lekka praca. Oprócz dużej siły, drwal przed rozpoczęciem pracy musi przejść kursy, które będą uprawniać go do wykonywania tego zawodu. Na rynku znaleźć można różne rodzaje kursów, w zależności od specjalizacji. Wśród nich popularne jest kurs na operatora ciężkich pojazdów lub kurs drwal modułowy ECC.

Co jest potrzebne do bycia drwalem?

Drwal kojarzy się zazwyczaj z osobą dobrze zbudowaną oraz pełną siły. W rzeczywistości wspomniane cechy są bardzo przydatne do wykonywania tego zawodu, ponieważ jest to trudna praca, z którą nie każdy mógłby sobie poradzić. Przed spełnieniem marzenia o podjęciu pracy jako drwal należy przejść odpowiednie kursy i szkolenia przygotowujące do zawodu. Jednym z najpopularniejszych jest kurs drwal do LP (lasy państwowe). Osoba po zaliczeniu takiego szkolenia będzie w pełni wykwalifikowana do pracy przy wycinaniu drzew w lasach na obszarze całego kraju, z wyjątkiem miejsc objętych ochroną lub innymi zabezpieczeniami. Jak mówi ekspert w tej dziedzinie z firmy Tomasz Lenart Handel i usługi leśne kursy szkolenia i Bhp, warto rozejrzeć się wśród ofert, ponieważ niektóre firmy prowadzą kursy ekspresowe, nawet dla jednej osoby.

Istnieją inne równie ciekawe kursy. Jednym z nich jest operator pilarek. Szkolenia z tego zakresu przeznaczone są dla osób, które chcą pozyskiwać drewno wydajnie i bezpiecznie. Podczas takiego kursu osobie szkolonej zostanie przekazana wiedza między innymi z zakresu:

  • ścinania i obalania drzew,
  • okrzesywania drzew,
  • przerzynki drewna,
  • posługiwania się pilarkami spalinowymi.

Praca drwala wymaga zarówno wiedzy, jak i umiejętności, dlatego podczas szkoleń są zajęcia teoretyczne i praktyczne. Firmy prowadzące takie szkolenia najczęściej są mobilne i realizują je na terenie całego kraju. Dzięki temu osoba chcąca zostać drwalem nie musi martwić się o dalekie wyjazdy. Operator pilarek posiada umiejętności do podjęcia pracy np. w tartaku.

Maszyny ułatwiają pracę

Poza zdolnościami fizycznymi można liczyć na pomoce technologiczne. W dzisiejszych czasach skonstruowane są odpowiednie maszyny, które ułatwiają prace drwalom. Do takich sprzętów należą między innymi:

  • skidder,
  • forwarder,
  • harwester.

Przed przystąpieniem do pracy na takich maszynach również należy odbyć odpowiednie szkolenie związane z ich obsługą. Na rynku istnieje spora liczba firm, które oferują kursy ze sterowania ciężkimi maszynami. Na takim szkoleniu, w części teoretycznej, przekazywane zostają informacje na temat budowy tych maszyn oraz ich działaniu. Druga część kursu składa się z zajęć praktycznych i dotyczy praktycznego posługiwania się nimi. Kursant poznaje odpowiednie techniki pracy oraz sposoby jej planowania. Szkolenie na operatora tych maszyn składa się z kilku etapów. Na początku osoba szkolona zapoznaje się z programem, dzięki któremu możliwa będzie obsługa tych sprzętów. Następnie przechodzi się przez nauki na komputerowym symulatorze. Ostatnim etapem są zajęcia praktyczne na specjalnie przygotowanym terenie. W zależności od oferty firmy, szkolenia odbywają się w różnych miejscach w kraju, jak również na różnych systemach i programach.

Opracowanie:
Ustrzyki Dolne, Jana III Sobieskiego 26 lok. 8
tel. 791 808 837
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz