Artykuł sponsorowany

Drukowane płytki elektroniczne – budowa płytek wielowarstwowych

Drukowane płytki elektroniczne – budowa płytek wielowarstwowych

Innowacyjne urządzenia elektroniczne wyróżniające się wysoką jakością i funkcjonalnością muszą być projektowane i wytwarzane według najnowszych wytycznych konstrukcyjnych. Oprócz drukowanych płytek jednowarstwowych i dwuwarstwowych, na rynku pojawiły się płytki wielowarstwowe. To dzięki nim uzyskuje się wysokie wskaźniki wydajnościowe, co spowodowane jest wykorzystaniem dużej liczby zintegrowanych układów scalonych i sieci połączeń.

Płytki drukowane – czym są?

Płytki drukowane jednowarstwowe, dwuwarstwowe, a także wielowarstwowe zalicza się do jednych z najważniejszych elementów urządzeń elektrycznych. Posiadają one w swojej budowie materiały izolacyjne oraz punkty lutownicze, które stanowią rozmaite podzespoły elektroniczne. Płytki drukowane wykorzystuje się jak konstrukcje bazowe takich urządzeń jak telewizory, radioodbiorniki, laptopy czy monitory. To dlatego producenci tego typu obwodów elektronicznych, nawiązują stałą współpracę z firmami zajmującymi się wytwarzaniem różnego rodzaju urządzeń.

Projektowanie płytek

Proces produkcji urządzeń elektronicznych zakłada ważny etap, na który składa się dobór odpowiednio zaprojektowanych płytek jednowarstwowych, płytek dwuwarstwowych lub tych wielowarstwowych. Często są to gotowe i uniwersalne produkty, które można zastosować w wielu urządzeniach, ale bardziej skomplikowane z nich wymagają odpowiedniego skonstruowania. Takie firmy jak Elmax sp.j., zajmują się właśnie produkcją oraz projektowaniem tego typu obwodów, dla wielu podmiotów gospodarczych z branży elektronicznej. Zamawiający wielokrotnie przesyłają odpowiednie wytyczne, które często są zaliczane do niestandardowych rozwiązań. Te uwarunkowania doprowadzają do dwóch czynności: wytworzenia prototypu płytki z dokumentacją jednorazową oraz wytworzenia produktu właściwego według restrykcyjnych wskazań. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich materiałów oraz ich precyzyjne ułożenie, które określa norma IPC-2222.

Budowa płytek wielowarstwowych

Płytki wielowarstwowe są znacznie bardziej skomplikowane niż obwody dwuwarstwowe i jednowarstwowe. Złożoność konstrukcyjna płytek wielowarstwowych oparta jest na budowie typu „build-up” – forma stosu. Struktura warstwowa uporządkowana jest względem środka. Najczęściej wykorzystywaną metodą produkcyjną jest układ czterowarstwowy. Jak sama nazwa wskazuje jest on wytworzony z czterech kompatybilnych ze sobą elementów. Jedna wersja zakłada wykorzystanie dwóch detali z miedzi, dwóch dielektryków, a także prepregu. Drugi typ zbudowany jest z dwóch elementów z folii miedzianej, dwóch elementów miedzianych, dwóch prepregów oraz z dielektryka. Prepregiem jest w tej konstrukcji zbrojenie zaimpregnowane odpowiednią ilością żywicy, a dielektrykiem jest izolator elektryczny materiałów słabo przewodzących prąd. Warto wiedzieć, że laminaty na płytki wielowarstwowe muszą mieć określoną grubość, sztywność, kształt i moc. Najważniejszymi parametrami przy projektowaniu są zatem grubość rdzenia miedzi wyrażona w mm, a także liczba i rodzaj użytego prepregu. Te wyznaczniki wpływają zarówno na przeznaczenie danej płytki wielowarstwowej, jak i na jej efektywność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz