Artykuł sponsorowany

Drugie życie palet – jak wykorzystać drewniane palety?

Drugie życie palet – jak wykorzystać drewniane palety?

Drewniane palety do niedawna były tylko narzędziem używanym przy okazji magazynowania i transportu różnorodnych produktów. Dziś przeżywają jednak prawdziwy renesans. Tanie, solidne i uniwersalne palety drewniane pojawiają się w ogrodach, a nawet w domach, stając się atrakcyjnym elementem wystroju. Jak można je wykorzystać? Jakie są ich zalety? Dlaczego nie wszystkie palety są takie same? Odpowiadamy na pytania.

Nie wszystkie palety są takie same, czyli rodzaje palet

Palety zostały stworzone na potrzeby magazynowania, transportu i logistyki, więc mają być przede wszystkim praktyczne. Ich konstrukcja dostosowana jest do wózków widłowych używanych powszechnie w magazynach. Jednak nie znaczy to, że wszystkie palety są takie same. Zazwyczaj wykonane są one z drewna, ale nie jest to regułą. Występują też w różnych rozmiarach.

Najpowszechniejsze tzw. europalety mają wymiary 1200 x 800 mm i znoszą obciążenie aż do 1500 kg. Charakterystyczne dla nich jest to, że widły wózka magazynowego można pod nie wsunąć z każdej z czterech stron. Oznakowane symbolami EPAL i EUR palety drewniane spełniają wysokie normy bezpieczeństwa.

Dość rozpowszechnione są też tzw. półpalety o wymiarach 800 x 600 mm oraz powiększony wariant europalety o wymiarach 1200 x 1200 mm.

Poza tym wyróżniamy wiele rodzajów palet przemysłowych  – standardowe ISO o wymiarach 1200 x 1000 mm oraz palety CP przeznaczone dla przemysłu chemicznego i występujące w kilku wariantach. Na rynku znaleźć można też palety fitosanitarne (fumigowane), które spełniają standard IPCC. Dzięki temu mogą służyć do obrotu międzynarodowego i nadają się do transportu żywności. Popularne są też palety jednorazowe, które nie podlegają zwrotowi.

Jak wykorzystać palety i gdzie je kupić?

Współcześnie palety często zyskują drugie życie. Odzyskiwane ze skupów lub magazynów zamieniane są przez domorosłych majsterkowiczów, a także przedsiębiorców w meble oraz elementy wyposażenia domu lub ogrodu. Najpopularniejszymi wcieleniami palet są wszelkiego typu stoliki, siedziska, meble ogrodowe i balkonowe. Można je przerobić nawet na łóżko lub zestaw mebli wypoczynkowych. Zużytą paletę bardzo łatwo zamienić też w kwietnik. Dzięki wykonaniu z drewna przeobrażone palety są solidne i trwałe. Wielu ceni też ich naturalny, surowy charakter. Z tego powodu palety najczęściej goszczą we wnętrzach w stylu rustykalnym lub skandynawskim, a także w loftach.

Gdzie kupić palety? Można znaleźć je w skupie, a niekiedy także odkupić w zaprzyjaźnionym magazynie lub sklepie – zwykle jednak są to egzemplarze bardziej zużyte, które nadadzą się przede wszystkim do ogródka lub jako niezbyt wyszukane ozdoby. Jeśli myślisz o stworzeniu z palet pełnoprawnych mebli, warto zaopatrzyć się bezpośrednio u producenta, np. takiego jak Drew-Stal-Bud Anna Błońska. Dzięki temu uzyskasz pewność, że wykonane przedmioty będą trwalsze, bezpieczniejsze i bardziej estetyczne.

Zalety palet drewnianych

Palety mają wiele zalet, stąd ich niesłabnąca popularność. Pierwszą jest solidność i odporność na duże obciążenia. Drugą zaś – niska cena. Koszt zakupu palet potrzebnych do budowy wymarzonego przedmiotu jest nieporównywalnie niższy do zakupu mebli drewnianych w sklepie. Kolejną ważną cechą mebli jest ciepły, nonszalancki wygląd, który świetnie sprawdza się w designerskich wnętrzach. Całkowita naturalność produktu sprawia jednocześnie, że jest on przyjazny środowisku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz