Artykuł sponsorowany

Dramaterapia – na czym to polega?

Dramaterapia – na czym to polega?

Kiedy czujemy, że nie potrafimy poradzić sobie ze swoimi problemami, powinniśmy rozważyć terapię. Nie musi to być jednak klasyczna psychoterapia, polegająca na spotkaniach z psychologiem. Jeśli obawiamy się, że taka forma leczenia się u nas nie sprawdzi, warto poszukać alternatywy. Ciekawą propozycją jest dramaterapia, której prowadzeniem zajmuje się Anna Szymanowska.

Działania artystyczne i terapeutyczne

Dramaterapia to niezwykła metoda terapeutyczna wywodząca się z lat 70-tych ubiegłego wieku. Damaterapia czerpie zarówno z psychologii jak i z teatru, dlatego pozwala na osiągnięcie interesujących efektów, przy zastosowaniu metod, które mogą się nam pierwotnie wydawać dość niekonwencjonalne. Źródeł dramaterapii jest wiele – wywodzi się ona z innych metod terapeutycznych, ale też z wiedzy antropologicznej, która dowodzi leczniczej wartości rytuałów. Najważniejsze w dramaterapii jest kreowanie świata i w ten sposób tworzenie dystansu wobec realnych emocji. Ten dystans jest wytwarzany w trakcie gier, zabaw, elementów muzyki, tańca i sztuki. Elementem terapii jest też tworzenie opowiadań – własnych, lub bazujących na znanych baśniach. Kluczowym elementem jest także oczywiście odgrywanie ról i improwizacja. W ten sposób możemy pracować z dręczącymi nas problemami na bezpiecznym gruncie, w bezpiecznych granicach.

Dla kogo jest dramaterapia?

Umiejętności aktorskie nie są tutaj istotne. Ważniejsze jest doświadczenie rożnych wykreowanych w trakcie dramaterapii sytuacji, w celu zwiększenia swojej samoświadomości. Bardzo ważny jest wzajemny szacunek uczestników terapii, szczerość i zaufanie, tak, by każdy mógł się otworzyć i przejść przez proces terapeutyczny. Celem jest akceptacja własnych uczuć, ale też uczuć naszych partnerów. Terapia ma być satysfakcjonująca dla wszystkich jej uczestników.

Dramateriapia w Polsce

Jak wspomnieliśmy wyżej, dramaterapia powstała w latach 70-tych. To metoda z Wielkiej Brytanii. W Polsce wciąż nie jest dostatecznie spopularyzowana – prowadzeniem tego rodzaju terapii zajmuje się tylko Anna Szymanowska. To certyfikowany psychoterapeuta i dramoterapeuta. Praktykę i doświadczenie zdobywała w trakcie pracy w Anglii. W wielu europejskich krajach dramateriapia jest cenioną i znaną metodą terapeutyczną. Pozwala poradzić sobie z takimi problemami jak depresja, nerwice, zaburzenia odżywiania, problemy osobowościowe czy poczucie zagubienia. Warto wiedzieć, że terapia może mieć charakter grupowy lub indywidualny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz