Materiał Partnera

Doświadczenie, wiedza czy sprzęt – na co zwrócić uwagę wybierając gabinet weterynaryjny?

Doświadczenie, wiedza czy sprzęt – na co zwrócić uwagę wybierając gabinet weterynaryjny?

Weterynarza, podobnie jak lekarza wybiera się na kilka lat. Zanim zostanie podjęta decyzja o wyborze lecznicy dla naszego pupila, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Wiadomo, że ważna jest odległość przychodni od domu i wykształcenie lekarza. Ale wpływ na wybór powinien mieć również stosunek weterynarza do naszego pupila, gdyż w chorobie każda dodatkowa osoba to stres dla zwierzaka. Jak wybrać najlepszy gabinet weterynaryjny?

Dogadać się ze zwierzakiem i z właścicielem

Wizyta w przychodni weterynaryjnej to nie tylko szczepienia. W skrajnych sytuacjach weterynarz ratuje naszemu podopiecznemu życie, dlatego wybór odpowiedniego specjalisty jest tak istotny. Dobrze, żeby lekarz miał ukończone nie tylko studia, ale także specjalistyczne kursy i szkolenia. Dla zwierzaka jednak istotniejszy od wykształcenia jest ważny jest pierwszy kontakt z weterynarzem. Lekarz oprócz tego, że powinien dobrze traktować zwierzaka, musi być konsekwentny, zdecydowany i cierpliwy. Jeśli lekarz wita się ze zwierzęciem, poświęca mu uwagę i stara się minimalizować ból, a dodatkowo umie go uspokoić, to może być dobry sygnał. Warto też obserwować zachowanie pupila. Istotne jest również podejście weterynarza do właściciela zwierzęcia. Dobry lekarz powinien wysłuchać właściciela i umiejętnie przekazać informacje o chorobie. Powinien również wyjaśnić jak opiekować się pupilem i jakie problemy mogą pojawić się w trakcie leczenia.

Lokalizacja i oferta lecznicy

Przy wyborze weterynarza warto w pierwszej kolejności zapoznać się z przychodniami w najbliższej okolicy. Niektóre choroby wymagają codziennych wizyt u lekarza, a dojazdy mogłyby źle wpłynąć na kondycję pupila. Również w przypadku nagłych wizyt, konieczność dojazdu nastręcza dodatkowych trudności. Jeśli przychodnia weterynaryjna nie jest czynna całą dobę, warto zorientować się w możliwości uzyskania pomocy przy nagłych wypadkach. Istotna jest również możliwość zamówienia wizyty domowej, a nie każdy gabinet go oferuje. Atutem przychodni jest również możliwość wykonania wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych w jednym miejscu. Istotne jest również dobre wyposażenie gabinetu w sprzęty takie jak aparat rentgenowski, czy ultrasonograf i elektrokardiogram.

Opinie o lekarzu

Ostatnim elementem przy wyborze gabinetu jest opinia o lekarzu. Warto rozpytać wśród znajomych, który gabinet wart jest polecenia. W dobie internetu opinię o konkretnej przychodni lub lekarzu znaleźć można na różnego rodzaju forach internetowych. To dobre rozwiązanie w dużych miastach, gdzie ilość lecznic weterynaryjnych jest ogromna.

Duża placówki mają większe możliwości w zakresie leczenia zwierząt. Dysponują nowoczesnym sprzętem i specjalistami, oferują elastyczne godziny pracy. Istotniejszy od wyposażenia gabinetu może się jednak okazać kontakt weterynarza ze zwierzęciem i relacja, która się między nimi nawiąże. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz