Artykuł sponsorowany

Dostęp do wody w domu – jak wykonać przyłącze wodociągowo-kanalizacyjne? Projektowanie instalacji z firmą Prokan Pracownia Budownictwa Inżynieryjnego

Dostęp do wody w domu – jak wykonać przyłącze wodociągowo-kanalizacyjne? Projektowanie instalacji z firmą Prokan Pracownia Budownictwa Inżynieryjnego

Nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania domu czy mieszkania bez możliwości dostępu do bieżącej wody. Podłączenie budynku do sieci poprzez przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne stanowi integralną część prac związanych z inwestycją w nową nieruchomość. Wymaga to uzyskania niezbędnych pozwoleń, a także zatrudnienia specjalistów wykonujących dokumentację projektową oraz ekipę budowlaną, która przedmiotowe przyłącza wybuduje. Sprawdź. Dlaczego projekt instalacji warto powierzyć firmie Prokan Pracownia Budownictwa Inżynieryjnego z Bydgoszczy?

Co to jest przyłącze?

To rura umożliwiająca doprowadzenie bieżącej wody do budynku lub odprowadzenie z budynku ścieków. Łączy ona wodociąg lub kanał sanitarny, znajdujące się zazwyczaj w pasie drogowym ulicy z instalacją wodociągową/kanalizacyjną domu. Rura przyłącza wodociągowego wykonana jest z polietylenu (PE) i łączona za pomocą kształtek samozaciskowych z uszczelkami lub metodą zgrzewania elektrooporowego. Nierozłącznym elementem przyłącza wodociągowego jest zasuwa (zawór) montowana przed granicą posesji oraz wodomierz do pomiaru ilości zużytej wody. Lokalizowany jest on w pomieszczeniu, za pierwszą zewnętrzną ścianą budynku. Przyłącze kanalizacji sanitarnej wykonywane jest z rur PVC-U (polichlorek winylu) łączonych na uszczelkę gumową.

Przyłącze kanalizacyjne wyposażone jest minimum w jedną studzienkę rewizyjną montowaną na terenie działki klienta. Ilość studzienek określa projektant opierający się na ogólnych zasadach i przepisach projektowych.

- tłumaczy ekspert z firmy Prokan.

Przyłącza i ich elementy montowane i łączone są w wykopach, zgodnie z założeniami dokumentacji projektowej. Wykonaniem przyłączy powinni zająć się specjaliści branży sanitarnej, projektanci i ekipy budowlane posiadający doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia.

Na początek garść formalności

Jak w przypadku realizacji wszystkich projektów budowlanych oraz montażowych, tak i do wykonania przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, umożliwiających dostęp do bieżącej wody oraz stwarzających możliwość odprowadzania ścieków, niezbędne jest uzyskanie poszczególnych pozwoleń oraz decyzji z urzędów.

W pierwszym kroku inwestor musi udać się do wydziału geodezji Starostwa Powiatowego, gdzie na wniosek otrzyma mapę zasadniczą. W kolejnym etapie należy złożyć wniosek do zakładu wodociągowo-kanalizacyjnego w celu uzyskania warunków technicznych, będących podstawą do zaprojektowania przyłączy.

Realizacja projektu przyłącza

Wybrany przez klienta specjalista branży sanitarnej, wykona na podstawie wydanych warunków, projekt przyłączy. Projekt zatwierdzany jest w miejscowym zakładzie wodociągowo-kanalizacyjnym. Od tego momentu dokumentacja ważna jest przez 3 lata (termin ważności określa miejscowa spółka wod.-kan.), a przyłącza winny być wykonane nie później niż w powyższym terminie. Zwyczajowo, na siedem dni przed rozpoczęciem robót, budowa przyłączy winna zostać zgłoszona w miejscowym zakładzie wodociągowo-kanalizacyjnym, a w razie ingerencji w pas ruchu drogowego należy także wystąpić do zarządcy drogi o wydanie odpowiedniej zgody. Po otrzymaniu zezwoleń następuje rozpoczęcie prac związanych z wykonaniem przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych do budynku.

Po zakończeniu budowy następuje odbiór techniczny wykonywany przez pracownika miejscowych wodociągów w obecności wykonawcy oraz właściciela posesji. Przedstawiciel wodociągów, sprawdza zgodność wybudowanych przyłączy z zatwierdzoną wcześniej dokumentacją projektową oraz ich wykonanie w odniesieniu do obowiązujących zasad sztuki budowlanej. Podczas odbioru spisany zostaje protokół zawierający dane inwestora, wykonawcy, wybudowanych przyłączy oraz stan i numer zamontowanego i zaplombowanego wodomierza. Zakończenie inwestycji budowy przyłączy wieńczy umowa podpisana przez klienta w miejscowym zakładzie wodociągowo-kanalizacyjnym.

Jakie usługi świadczy firma Prokan?

Zakład, którego właścicielem jest Piotr Siekierkowski działa na rynku nieprzerwanie od 2007 roku i specjalizuje się wykonywaniu kompleksowych opracowań projektowych z zakresu sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, elektrycznych oraz teletechnicznych.

Zatrudniony tam zespół ekspertów to wysoko wykwalifikowani inżynierowie, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w rozmaitych kursach i szkoleniach. Do każdego zlecenia podchodzą w sposób indywidualny, służąc radą i pomocą na wszystkich etapach współpracy.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Dubois 6 lok. 5-6
tel. 52 552 00 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz