Artykuł sponsorowany

Domy drewniane – od estetyki po zdrowy klimat

Domy drewniane – od estetyki po zdrowy klimat

Budowanie nowoczesnych domów jednorodzinnych zazwyczaj kojarzy się z betonem i różnymi rodzajami cegieł, które mają wysokie właściwości izolacyjne, są trwałe oraz zapewniają izolację termiczną. Po latach fascynacji betonem jednak do łask znów powracają domy drewniane.


Estetyka, naturalność i zdrowy klimat

Ekspansja betonu sprawiła, że przez wiele lat trwałość budynków oraz ich wysoki komfort nierozerwalnie wiązały się z konstrukcjami murowanymi. Dziś już jednak wiadomo, że naturalne drewno może być równie praktyczne i trwałe, a dodatkowo posiada też wiele innych cennych walorów, przeważających nad budowlami z cegły. Tę trwałość gwarantują nowe metody zabezpieczania materiału, do których zalicza się między innymi impregnacja metodą zanurzania, a także nasycanie specjalnymi związkami ograniczającymi palność drewna. Te dwie metody eliminują najczęstsze przyczyny problemów, jakie dawniej sprawiały domy z drewna, bowiem chronią przed pożarami i czynnikami biologicznymi, jak pleśnie czy owady.


Do walorów użytkowych domów z drewna zalicza się przede wszystkim ich doskonała izolacja cieplna. Ściany wybudowane z tego surowca w zasadzie nie wymagają już dodatkowego ocieplenia, a ich wyjątkowym atutem jest ciepła struktura materiału. Drewno także doskonale reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, a także znacznie lepiej oddycha niż ściany murowane. Te cechy sprawiają, że powietrze w pomieszczeniach wewnętrznych jest idealnie dopasowane do naturalnych potrzeb organizmu. Drewniane domy są zdrowe, antyalergiczne i ciepłe, a przy okazji świetnie chronią przed hałasem i zazwyczaj mają piękny, naturalny zewnętrzny design.

Niskie koszty i krótki czas budowy

Budowa domu drewnianego to również wiele aspektów składających się na obniżenie całkowitych kosztów budowy, wyposażenia i utrzymania budynku. Do najtańszych zaliczają się domy szkieletowe, czyli takie których konstrukcja wykonana jest z drewna. Domy te w stosunku do budynków murowanych są tańsze o około 5%.


Na ogólne koszty składają się też różne prace dodatkowe, a ponieważ domy z drewna nie wymagają tynkowania, ich urządzanie, okresowe remonty, wykończenie ścian czy wspomniane wcześniej ocieplanie nie pochłaniają prawie żadnych pieniędzy. Ciepły dom drewniany mniej też kosztuje w kontekście jego ogrzewania. O wszystkich tych aspektach budowania z drewna najwięcej wiedzą specjaliści tacy jak Kamarbud, oferujący nie tylko wiedzę, ale i gotowe rozwiązania konstrukcyjne. Wybierając dom z drewna można też liczyć na krótki czas jego budowy, a to kolejny czynnik wpływający na obniżenie kosztów poprzez mniejszy nakład pracy ekipy budowlanej. Warto też wspomnieć o ekologicznym charakterze takich budynków oraz ich doskonałym wkomponowywaniu się w otoczenie, szczególnie w niewielkich, podmiejskich osiedlach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz