Materiał Partnera

Domy drewniane – ciepło drewna zamiast zimnych murów

Domy drewniane – ciepło drewna zamiast zimnych murów

Drewno jako materiał służący do budowy domów jest stosowany od wieków. Co prawda współczesne budownictwo oferuje także szereg innych technologii, niemniej jednak domy drewniane nadal cieszą się dużą popularnością oraz zachwycają swoim atrakcyjnym wyglądem i komfortem użytkowym. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów budowy domów drewnianych jest budowa na bazie technologii kanadyjskiego budownictwa szkieletowego.

Dom z drewna – sezonowy i na cały rok

Budowa domów z drewna  w oparciu o konstrukcję szkieletową jest coraz częściej docenianą alternatywą dla budowli murowanych. Dzięki dostępnym technologiom firmy świadczące tego typu działalność, takie jak Ireneusz Dyl Domy z Drewna z miejscowości Długosiodło, mogą zaoferować inwestorom konstrukcje o doskonałych parametrach, charakteryzujące się dobrą izolacyjnością akustyczną i cieplną (chłód latem, ciepło zimą) oraz optymalną wilgotnością powietrza, a także wytrzymałością. Budynki te spełniają również wszystkie wymogi prawne w kwestii warunków technicznych dla domów jednorodzinnych. Najczęściej są one energooszczędne, stosunkowo niedrogie i szybkie w budowie. Nie ma też w ich przypadku ograniczeń, jeśli chodzi o wybór systemu grzewczego. Warto przy tym pamiętać, że istnieją trzy podstawowe typy drewnianych konstrukcji szkieletowych, przeznaczonych do budowy domków jednorodzinnych. Zaliczyć do nich należy najpopularniejsze domy kanadyjskie oparte na lekkim szkielecie, domy gotowe (oparte na szkielecie prefabrykowanym) i konstrukcje ryglowe, które kojarzone są głównie z „murem pruskim”. Technologia drewniana pozwala na budowanie domów w niemal każdym stylu – od tradycyjnych dworków, chat góralskich czy wiejskich domów z ozdobnym detalem architektonicznym, aż po supernowoczesne domy mieszkalne utrzymane w surowej, ultranowoczesnej stylistyce.

Budujemy nowy dom

Domy drewniane są znacznie lżejsze od budynków wznoszonych metodą tradycyjną. To też powoduje, że fundamenty pod nie mogą być nieco mniej obszerne od tych tworzonych pod domy murowane. Najczęściej buduje się je na płycie fundamentowej, choć możliwe jest również postawienie ich na ścianach fundamentowych. Konstrukcja nośna budynku składa się z systemu słupów, które rozstawione są w odstępach 40 lub 60 cm, opartych na poziomej belce – podwalinie zakotwionej w fundamencie. Przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym, który chroni przed zimnem, wilgocią i hałasem. Najczęściej jest to wełna mineralna lub drzewna, ewentualnie styropian. Zazwyczaj od zewnątrz materiał izolacyjny osłania się folią chroniącą przed wiatrem, a od wewnątrz – paroizolacyjną. Na tak przygotowaną konstrukcję mocuje się wodoodporne płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub włóknowo-cementowe, wzmacniające konstrukcję ścian. Jeśli chodzi o elewację, to budynek wybudowany w technologii szkieletowej można wykończyć dowolnie, układając płytki klinkierowe, siding lub dodatkową warstwę ocieplenia i tynk dekoracyjny. Wewnątrz stosuje się najczęściej płyty kartonowo-gipsowe lub wykończenia drewniane typu boazeria. Niezwykle ważne dla późniejszej akustyki w domu jest także odpowiednie zadbanie o izolację stropu. W domach z poddaszem użytkowym zaleca się wykonanie izolacji zarówno pomiędzy belkami, jak i pod podłogą. Jeśli chodzi o dach, to nie ma przeciwwskazań, by stosować konstrukcje dachu i pokrycia dachowe takie same jak w domach murowanych. Budowa domu z drewna to inwestycja ze wszech miar godna polecenia. Warto jednak pamiętać, że tego typu prace warto zlecić doświadczonym specjalistom. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się naszym wymarzonym domem przez wiele lat.

Opracowanie:
Długosiodło, Królowej Jadwigi 52
tel. 604 439 063
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz